Międzynarodowe Centrum Kultury jest inicjatorem i realizatorem nowego programu grantowego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt adresowany jest zarówno do wiodących przedstawicieli światowej humanistyki, jak i do młodych badaczy z całego świata, którzy interesują się historią, dziedzictwem oraz kulturą Polski i Europy Środkowej. Projekt umożliwia zainicjowanie badań, mogących mieć wpływ na postrzeganie naszego kraju na świecie. Ogłoszony został właśnie pierwszy nabór na dwie tegoroczne edycje programu grantowego Thesaurus Poloniae.
W styczniu 2010 r. kończy się pilotażowy program, z którego skorzystało już trzech badaczy. Pracowali w polskich bibliotekach, muzeach i archiwach, gdzie znajdują się materiały, niezbędne do napisania ich prac naukowych.
Dr doc. Żanna Komar z Ukrainy zajmuje się tematem wizerunku miast galicyjskich, postrzeganych jako model współżycia różnych kultur w ramach jednego organizmu miejskiego. Kulturalne podziały i polityczne rozłamy: (nie)widoczna spuścizna Pierwszej Rzeczypospolitej w dzisiejszej Ukrainie to temat pracy, jaką przygotowuje obecnie prof. Mykola Riabchuk (Ukraina). Trzeci uczestnik programu Józef Porzecki z Grodna, będzie szukał materiałów, dotyczących dziedzictwa narodowego i spuścizny historycznej I Rzeczypospolitej, a w szczególności ziemi grodzieńskiej.
Dla wszystkich grantobiorców cenna jest możliwość korzystania z zasobu archiwów i bibliotek w Krakowie i innych miastach polskich, tym bardziej, że zagraniczne publikacje są niedostępne na Ukrainie i Białorusi.
O projekcie mówi Michał Wiśniewski, koordynujący z ramienia MCK przebieg pilotażowego programu:
Dziedzictwo kulturowe polskiej wielowątkowej i wieloetnicznej tożsamości inspiruje do badań, które coraz częściej prowadzone są zarówno w kraju, jak i za granicą. Długa tradycja tolerancji i wolności Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a także dramatyzm politycznych i kulturowych podziałów epoki nowoczesnej to soczewka, w której odbija się historia Europy. Wymienione problemy inspirują do badań nad dziedzictwem, w którym zapisana została skomplikowana mozaika nieistniejących już społeczności oraz idei współtworzących krajobraz kulturowy dzisiejszej Polski. Zasadniczym miejscem realizacji programu jest Kraków, miasto posiadające odpowiednią bazę do prowadzenia tego typu badań naukowych.
Thesaurus Poloniae
Nowy program grantowy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Międzynarodowe Centrum Kultury
Kraków, Rynek Główny 25