Od 3 lutego do 11 lutego 2010 roku w Walter Reade Theater w Nowym Jorku odbędzie przegląd polskich filmów: Opór i refleksja w polskim kinie lat 1977 – 1989. Przegląd organizuje Polski Instytut Kultury w Nowym Jorku. 6 lutego 2010 roku o godzinie 20.45 odbędzie sie spotkanie z Krzysztofem Zanussim, związane z projekcją Barw Ochronnych.
Okres od późnych lat 70. do upadku komunizmu w 1989 roku był jednym z najciekawszych i najlepszych w dziejach polskiego kina. Nasilenie cenzury spowodowało wieksze skupienie sie twórców na codziennym życiu w ustroju autorytarnym – ukazywano rzeczywistość pełną komizmu i tragizmu zarazem. Bohaterowie stawiani byli w sytuacjach walki o prestiz, karierę i jednocześnie – godność sumienia.
Pokazywane filmy w dużej mierze prezentuja dorobek Kina moralnego niepokoju: Barwy ochronne (1977 r.) Krzysztofa Zanussiego, Bez znieczulenia (1978 r.) Andrzeja Wajdy, Wodzirej (1978 r.) Feliksa Falka, Amator (1979 r.) Krzysztofa Kieślowskiego oraz komedia Stanisława Barei Miś (1980 r.). Pokazane zostana także obrazy, które ze względów cenzorskich nie zostały dopuszczone do kin, czekając lata na zmianę sytuacji politycznej: Jak żyć? Marcela Łozińskiego – dokument o socjalistycznym obozie dla młodych małżeństw, Kobieta samotna Agnieszki Holland oraz poruszające Przesłuchanie Ryszarda Bugajskiego z Krystyna Jandą w roli głównej.
Przegląd jest organizowany z okazji 20. rocznicy upadku komunizmu w Centralnej i Środkowej Europie.