Od 21 lutego do 3 maja 2010 roku w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy będzie można obejrzeć 22 eksponaty ze zbiorów Muzeum w Gliwicach na ekspozycji Wizerunki Chrystusa w polskiej sztuce ludowej.
Wypożyczone na przygotowywaną w bydgoskim Muzeum Okręgowym wystawę zabytki to głównie ludowe rzeźby i obrazy z przedstawieniami Chrystusa. Bogata kolekcja z etnograficznych zbiorów gliwickiego Muzeum pozwoliła na dokonanie wyboru interesujących obiektów na ekspozycję, której celem jest prezentacja wyobrażeń Chrystusa w polskiej sztuce ludowej.
Wśród wypożyczonych zabytków znalazły się rzeźby z motywami scen Drogi Krzyżowej, takie jak Chrystus Ukrzyżowany, Upadek pod Krzyżem oraz wizerunki Chrystusa Frasobliwego. Inne obiekty, które staną się częścią bydgoskiej wystawy to dziewiętnastowieczna Pieta, pochodząca ze Starego Sącza, malowidło na blasze z wyobrażeniem Chrystusa Ukrzyżowanego z podgliwickich Sierot, a także obraz olejny ukazujący ucieczkę Świętej Rodziny do Egiptu i barwna litografia z 1902 roku z przedstawieniem Kalwarii Zebrzydowskiej.
Na wystawie znajdzie się 138 obiektów z sześciu muzeów: Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie, Muzeum w Gliwicach, oddziałów Etnograficznego Muzeum Narodowego w Poznaniu i Wrocławiu oraz Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. Gliwickie zabytki stanowić będą znaczącą grupę obiektów na ekspozycji.
Dwa z wypożyczonych obiektów zabytkowych – obraz Kalwaria Zebrzydowska oraz malowidło na blasze – poddano konserwacji w 2008 roku w ramach projektu dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.