10 lutego 2010 roku o godzinie 18.00 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha odbędzie się otwarcie wystawy Drzeworyt japoński: wizerunki zbrojnych mężów. Będzie to ponowna prezentacja tematu, który w 2008 roku wzbudził szerokie zainteresowanie publiczności. Wystawa będzie czynna do 2 maja 2010 roku.
Ukształtowana w wiekach XII i XII kultura ludzi wojny uczyniła z Japończyków naród, który tradycyjnie przywiązywał duże znaczenie do wszelkich przejawów zmagań wojennych i walk oraz związanych z tym umiejętności. Wysoko też cenił przedmioty dotyczące tej dziedziny.
Drzeworyty musha – e były ważnym, choć może pozostającym nieco na uboczu, gatunkiem w japońskim drzeworycie ukiyo – e (dosłownie obrazy przemijającego świata), który rozwijał się od XVII do drugiej połowy XIX wieku. To obrazy często uderzające dynamizmem, a czasem poruszające i po prostu piękne za sprawą ręki mistrza, która je stworzyła – ich autorami byli najwięksi artyści japońskiego tradycyjnego drzeworytu. Ukazują fascynujący świat – opowiadają o niezwykle interesującej japońskiej tradycji samurajskiej: czym była, jak była i przedstawiana i jakie znajdowała odzwierciedlenie w przemijającym, hedonistycznym świecie ukiyo.
Wystawa zaprezentuje drzeworyty autorstwa największych mistrzów, którzy tworzyli gatunek musha – e. Będą to portrety wojowników, a także sceny pojedynków i bitew. Interesujące jest, że prezyzyjny rysunek charakterystyczny dla drzeworytów kierunku ukiyo – e daje możliwości zaobserwowania nawet detali zbroi wojowników i ich broni. Wystawę uzupełnią przykłady zbroi i rozmaitych rodzajów broni.