Artur Żmijewski został laureatem prestiżowej nagrody Ordway Prize, przyznawanej przez Creative Link for the Arts oraz New Museum za wybitny dorobek w zakresie sztuki współczesnej. Laureatami Ordway Prize wcześniej byli: kolumbijska artystka Doris Salcedo i amerykański kurator Ralph Rugoff. Obok polskiego artysty w tym roku nagrodzony został także Hamza Walker, za praktykę kuratorską.
Niezmiernie łatwo jest wpaść w zachwyt nad młodymi i nagradzać ich za młodość. Czym innym jest docenić osoby takie jak Hamza i Artur, którzy bez rozgłosu i z uporem poświęcili się, by rozwijać własną twórczość. Nagroda Ordway jest sposobem na powiedzenie dziękujemy, że trwacie na posterunku i że posuwacie dyskusję naprzód; dziękujemy za to, że zmieniacie nasze rozumienie świata.
(Richard Flood, główny kurator nowojorskiego New Museum)
Artur Żmijewski (1966 r.) – artysta multimedialny związany z Fundacją Galerii Foksal. Od 2006 roku redaktor artystyczny Krytyki Politycznej. W latach 1990 – 1995 studiował na Wydziale Rzeźby warszawskiej ASP. Uczeń Kowalni – pracowni Grzegorza Kowalskiego, z której wywodzą się polscy artyści sztuki krytycznej. Filmem Powtórzenie reprezentował Polskę na 51. Biennale Sztuki Współczesnej w Wenecji. Jest laureatem nagrody Fondazione Sandretto Re Rebaudengo Per L’Arte w 2000.
Do jego najgłośniejszych prac należą: Oko za oko (1998) – film pokazujący niepełnosprawne osoby, którym zdrowi użyczają brakujących kończyn, tworząc osobliwe humanoidalne hybrydy, Lekcja Śpiewu 2 (2003) – głuche dzieci próbują śpiewać kantaty Jana Sebastiana Bacha w kościele Św. Tomasza w Lipsku, ponosząc spektakularna klęskę a jednak tworząc nowy muzyczny język, KR WP (2000) – nadzy żołnierze z kampanii reprezentacyjnej są poddawani regularnej musztrze, pokazując swoja cielesna słabość, Nasz Śpiewnik (2003), nakręcony w Izraelu, dokumentacja muzyczno – emocjonalnej pamięci starszych osób, które opuściły Polskę w latach 30. i 40., przypominają sobie piosenki z dzieciństwa, z których większość to patriotyczne utwory, uchodzące za rdzeń polskiej tożsamości narodowej. Autor książki Drżące ciała. Rozmowy z artystami (2007) wydanej w Serii Krytyki Politycznej.