16 lutego 2010 roku o godzinie 19.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście w Gdańsku odbędzie się kolejny pokaz w ramach Zaangażowanego Klubu Filmowego. Tym razem zaprezentowany zostanie film w reżyserii Kena Loacha Chleb i róże.
Chleb i róże (Bread and Roses) / reżyseria: Ken Loach
Produkcja: Francja, Hiszpania, Niemcy, Szwajcaria, Wielka Brytania, Włochy (2000 r.)
Ilu ludzi nie marzyło o raju, kraju gdzieś daleko lub tuż za granicą, w którym żyje się przyjemnie i łatwo? Chyba dlatego tak wielu Polaków wciąż emigruje w celach zarobkowych. Problem w tym, że wyjeżdżając często godzą się na płace poniżej krajowego minimum. Nawet jeśli są one na poziomie przyjętym przez lokalne władze, okazuje się, że status miejscowych pracowników obniża się. Przyczyną tego jest swoista wojna cenowa pomiędzy lokalsami, a przyjezdnymi. Pomysłem na jej uniknięcie jest uzwiązkowienie tzw. przyjezdnych.
W momencie podjęcia się przez polski rząd zorganizowania Euro 2012 okazało się, że szybkie zakończenie planowanych inwestycji jest możliwe w znacznej mierze przez: obniżkę płac miejscowych pracowników, zatrudnianie na czarno lub wyzysk imigrantów. W związku z tym Krytyka Polityczna chce zaprezentować film, który podpowie jak w stosunkowo prosty sposób zadbać o wspólny interes.
Film opowiada o młodej meksykańskiej dziewczynie. Maya (Pilar Padilla), przekrada się przez granicę amerykańsko – meksykańską, aby rozpocząć nowe, lepsze – jak wierzy – życie w Los Angeles. Dzięki przebywającej w USA siostrze udaje sie jej zdobyć pierwszą pracę. Niespodziewanie Maya staje się świadkiem walki, jaką toczą między sobą konkurencyjne związki zawodowe dozorców i pracowników kontraktowych, zabiegających o rynek pracy. Dziewczyna szybko przekonuje się, że w potyczkach tych nie obowiązują żadne reguły. Na dodatek pracodawcy nie przyglądają się tym sporom bezczynnie, lecz usiłują wykorzystać je do obniżenia zarobków. Wkrótce Maya – wbrew radom i przestrogom siostry – angażuje się w konflikt.