11 lutego 2010 roku o godzinie 19.00 w Galerii Art New Media w Warszawie odbędzie sie wernisaż wystawy Jana Berdyszaka Reszty Reszt. Wystawę będzie można oglądać do 12 marca 2010 roku.
Jan Berdyszak urodził się w 1934 roku w Zaworach w poznańskiem. W latach 1952 – 1958 studiował rzeźbę w państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu, równolegle podejmując samodzielne próby malarskie i graficzne. W 1960 roku otrzymał Nagrodę Artystyczną Klubu Od Nowa w Poznaniu za debiut w dziedzinie malarstwa i rysunku. Jego wczesna twórczość skupiała się na zagadnieniach przestrzeni. Od 1965 roku wykłada na macierzystej uczelni (od 1996 w Akademii Sztuk Pięknych). W 1979 roku otrzymał nagrodę na Międzynarodowym Quadriennale Praskim. Od 1990 roku przewodniczy Radzie Programowej Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku i zasiada w zespole programowym Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie. W 1992 roku otrzymał nagrodę na Międzynarodowym Triennale Rysunku we Wrocławiu, w 1994 roku Nagrodę artystyczną Miasta Poznania, a w 1995 został laureatem jednej z nagród na Międzynarodowym Triennale Grafiki w Fredrikstadt.
Od początku równolegle z twórczością głównego nurtu uprawiał scenografię teatralną, jest autorem prac teoretycznych o związkach teatru i sztuk plastycznych. Wypowiada się za pomocą wielu mediów, głównie cyklami. Porusza się wokół takich problemów, jak: całość, entropia, przestrzeń, ciemność, przezroczystość, teatr. Uczestniczył w ponad czterystu wystawach zbiorowych i zorganizował ponad siedemdziesiąt wystaw indywidualnych. Jego prace znajdują się w wielu ważnych miejscach sztuki w Polsce i na świecie.
Wystawa w Galerii Art New Media jest kolejną odsłoną cyklu Reszty reszt, rozpoczętego przez Jana Berdyszaka w 2006 roku. Sam tytuł Reszty reszt zwiastuje, iż w centrum uwagi stają w tych pracach aspekty zwykle marginalizowane, a nawet odrzucane i lekceważone. Namysł skupia się w tym wypadku na odrzutach, odpadkach, ścinkach, fragmentach, które urastają do rangi kluczowych w budowaniu nowych sensów, niemożliwych do uzyskania w innych okolicznościach. W najnowszym cyklu Berdyszaka są to już reszty reszt, czyli ów proces skupienia na (pozostałym po czymś) fragmencie jest posunięty jeszcze o krok dalej – to bowiem rodzaj reszty po reszcie, a więc coś jeszcze bardziej zdegradowanego, zwyczajowo usuwanego poza nawias zainteresowania.
(Marta Smolińska – Byczuk)