16 lutego 2010 roku o godzinie 18.00 w Sali Kinowej w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie odbędzie sie wykład prof. Steve’a Bakera Znaczenie niepewności we współczesnych przedstawieniach zwierząt. Wykład towarzyszy wystawie Wszystkie stworzenia duże i małe.
Wydaje się słuszne, że w roku 2010, który został ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Bioróżnorodności, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki postanowiła zorganizować wystawę pokazującą różnorodność przedstawień zwierząt w sztuce współczesnej. W moim wykładzie będę mówił o tej różnorodności, ale także o rodzaju współzależności pomiędzy tymi niezgrabnymi, dziwnymi i sprzecznymi przedstawieniami — tak jakby stanowiły one coś w rodzaju kulturowego ekosystemu.
Steve Baker jest emerytowanym profesorem historii sztuki na Uniwersytecie Central Lancashire w Wielkiej Brytanii. Od lat dziewięćdziesiątych odgrywa aktywną rolę w rozwoju dziedziny studiów zwierzęcych w sztukach pięknych, humanistyce i naukach społecznych. Jest autorem między innymi książek The Postmodern Animal (Zwierzę postmodernistyczne), Picturing the Beast (Portretując bestię) oraz, wraz z Animal Studies Group, Killing Animals (Zabijając(e) zwierzęta).
W ramach swoich badań podejścia do zwierząt w sztuce, filozofii i kulturze popularnej przeprowadza wywiady i koresponduje z artystami współczesnymi w wielu krajach, a jego teksty ukazują się w katalogach wystaw, ostatnio między innymi Tier – Werden, Mensch – Werden (NGBK, Berlin 2009 r.) oraz ZOO (La Centrale Electrique, Bruksela 2006 r.), z których obie dotyczyły zwierząt w sztuce współczesnej. Obecnie pracuje nad książką zatytułowaną Sztuka przed etyką: życie zwierząt w rękach artystów, która ma się ukazać w ramach serii Posthumanistic nakładem Minnesota University Press.