3 lutego 2010 roku w Muzeum Narodowym w Krakowie rozpoczął się cykl wykładów zatytułowany W tym cała sztuka. W ramach cyklu odbędą się wykłady poświęcone zagadnieniom: Sztuka łacińska między ziemią świętą a Krymem w XII-XV wieku, Sztuka nowożytna w dobie kontrreformacji oraz Za modą przez wieki.
Sztuka łacińska między ziemią świętą a Krymem w XII-XV wieku
Cykl wykładów ukazuje w większości słabo znane zjawiska artystyczne będące konsekwencją militarnej i kolonizacyjnej ekspansji łacińskiego Zachodu we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego oraz wokół Morza Czarnego od przełomu XI i XII do drugiej połowy XV w. Były one związane głównie z ruchem krucjatowym oraz gospodarczą aktywnością włoskich republik nadmorskich na tych obszarach. Wskazane zostaną elementy wpływu sztuki bizantyńskiej i islamskiej na sztukę krzyżowców, a także podstawowe skutki łacińskiej obecności na tych terenach dla sztuki zachodnioeuropejskiej.
Prowadzenie:
dr Rafał Quirini-Popławski – pracownik naukowy i wykładowca w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się m.in. średniowieczną sztuką śródziemnomorską oraz w basenie Morza Czarnego, rzeźbą romańską w Polsce, sztuką ziem wschodnich dawnej Rzeczypospolitej.
Harmonogram wykładów:
17 marca, godz. 18.00 / Pera – genueńska kolonia koło Konstantynopola
7 kwietnia, godz. 18.00 / Genueńskich kolonie czarnomorskie
5 maja, godz. 18.00 / Posiadłości genueńskiego rodu Gattiluso nad Morzem Egejskim, weneckie posiadłości nad Morzem Egejskim oraz na Krecie
2 czerwca, godz. 18.00 / Architektura i dekoracja rzeźbiarska w posiadłościach zakonu Joannitów na Rodos
Sztuka nowożytna w dobie kontrreformacji
Cykl wykładów jest kontynuacją spotkań, które odbywały się w pierwszym semestrze. Dotyczy rozważań na temat miejsca sztuki europejskiej w kontekście sytuacji religijno-społecznej i politycznej w dobie kontrreformacji.
Prowadzenie:
dr hab. Piotr Krasny – dyrektor Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się sztuką nowożytną, m.in. w Małopolsce i na dawnych kresach Rzeczypospolitej w kontekście europejskim, sztuką XVIII wieku w krajach monarchii habsburskiej, teorią sztuki nowożytnej.
Harmonogram wykładów:
8 marca, godz.18.00 / Aktualizacja i archaizacja sztuki sakralnej w służbie wewnętrznej reformy Kościoła katolickiego
12 kwietnia, godz. 18.00 / Nowe koncepcje kształtowania i wystroju wnętrz kościelnych w epoce nowożytnej
10 maja, godz. 18.00 / Okcydentalizacja sztuki cerkiewnej w Europie Środkowej w XVII i XVIII w.
14 czerwca, godz. 18.00 / Sakralizacja sztuki świeckiej w epoce nowożytnej
Za modą przez wieki
Kontynuacja cyklu wykładów z roku 2008/2009. Obejmuje zagadnienia mody po I wojnie światowej aż po drugą połowę XX wieku.
Prowadzenie:
Joanna Kowalska – kierownik Działu Tkanin MNK, interesuje się historią mody w Polsce i na świecie.
23 marca, godz. 18.00 / II wojna światowa i lata 50. XX w. New Look Diora i wielki powrót Coco Chanel
19 maja, godz. 18.00 / Moda sportowa w XIX w. i pierwszej połowie XX w.
Muzeum Narodowe w Krakowie
Kraków, al. 3 Maja 1
Sala U Samurajów oraz Pod Kozami