11 marca 2010 roku w Galerii Milano w Warszawie zostanie otwarta wystawa Włodzimierza Pawlaka pt. Dzienniki niedokończone. Na ekspozycję składa się 28 dzienników w czerwieni i bieli. Inspiracją do pracy nad tym cyklem dzienników była dla autora anegdota o współczesnym, cenionym artyście, który za życia sprzedał kolekcjonerowi swój ostatni obraz.
Właściciel pracy, która fizycznie jeszcze nie powstała, założył, że będzie ona miała (właśnie ze względu na to, że będzie ostatnią) wyjątkową wartość zarówno muzealną, jak i materialną. Obraz być może zostanie nieukończony.
Pawlak, który uczestnicząc w niezależnym ruchu artystycznym lat 80. dał się poznać jako artysta wrażliwy na uwikłania społeczne i polityczne czasu stanu wojennego. Od 1989 roku do dziś artysta tworzy jednorodne formalnie i w przeciwieństwie do poprzednich niefiguratywne Dzienniki. Symboliczną granicę między czasem zaangażowania w sprawy publiczne i czasem prywatnym wyznacza wśród nich obraz Polacy formują flagę narodową (1989), przedstawiający flagę polską malowaną w sposób charakterystyczny dla Dzienników – śladami kresek rytych w świeżej farbie. Równolegle powstają serie kolaży pod tym samym tytułem, składanych z tubek zużytej farby, zestruganych ołówków, biletów, rachunków, pudełek po zapałkach, pocztówek itp.
Cyklem dzienników prezentowanych w Galerii Milano Włodzimierz Pawlak stawia pytania o granice dokończenia, czy niedokończenia dzieła, o to kiedy artysta powinien pracę przerwać – w przypadku dzienników – w połowie obrazu, wyżej, czy niżej? W ujęciu Pawlaka procesowi tworzenia towarzyszą ciągłe wątpliwości. Czy teraz jest już dobrze. Może jednak o linię za mało? A jakby tak domalować jeszcze ze trzy linie? Odliczanie, a zarazem budowanie obrazu, w przeciwieństwie do Romana Opałki, Pawlak zawsze zaczyna od dołu pracy.
Wystawa czynna będzie do 5 kwietnia 2010 roku.
Włodzimierz Pawlak Dzienniki niedokończone
11 marca – 5 kwietnia 2010 roku
Galeria Milano
ul. Waszyngtona 2a
Warszawa