20 lutego o godz. 14.00 w Gdańskiej Szkole Muralu pokazana zostanie prezentacja pt. Mural Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, lata 1946-2010. Tym razem spotkanie poprowadzi Jacek Zdybel – kierownik Pracowni Malarstwa Ściennego i Witrażu gdańskiej ASP. Wykład wzbogacony będzie dokumentalnymi materiałami fotograficznymi, jak również zdjęciami udostępnionymi przez innych artystów związanych w swoim czasie z pracownią.
O spotkaniu mówi sam Jacek Zdybel:
Pracownia Malarstwa Ściennego i Witrażu (nazwa Pracowni od połowy lat 90.) powstała pod koniec lat 40. Z założenia miała być pracownią, w której studenci wzbogacą swój warsztat artystyczny i zdobędą doświadczenie w czasie realizowania prac w przestrzeni publicznej. Kształt i sposób prowadzenia zajęć zmieniał się wraz ze zmianami zachodzącymi nie tylko w łonie uczelni – zmiany kierowników pracowni, zmiany polityczne i gospodarcze w kraju i na świecie. W swoim wykładzie główny nacisk chciałbym położyć na realizacje, które powstały w latach 1980–2010. Wcześniejszy okres działalności pracowni przedstawiony zostanie w sposób dość pobieżny i raczej na podstawie relacji osób trzecich niż moich własnego badań historycznych. Będę się starał przedstawić to co jest niedostępne przeciętnemu widzowi oglądającemu gotową realizację – proces powstawania projektu, przygotowania warsztatu artystycznych technik związanych z realizacją, trudny proces docierania się zespołu artystycznego.
Gdańska Szkoła Muralu to platforma stworzona do dyskusji, doskonalenia warsztatu oraz integracji środowiska. Jej celem jest przywrócenie muralowi jego pierwotnej funkcji – sztuki społeczno-politycznej, reagującej na aktualne wydarzenia oraz wypracowanie jednolitego stylu, tzw. Gdańskiej Szkoły Muralu.
Gdańska Szkoła Muralu to kolejny krok do stworzenia w Polsce największej plenerowej galerii – galerii mieszczącej się na gdańskim blokowisku – Zaspie. Projekt ten wpisuje się w szereg działań Biura Gdańsk 2016 związanych z demokratyzacją przestrzeni publicznej. Projekty takie jak Gdańska Szkoła Muralu, czy Monumental Art (Europejski Festiwal Malarstwa Monumentalnego, który odbył się w ubiegłym roku) powiązane są z realizacją motta gdańskiej kandydatury Wolność Kultury, Kultura Wolności. W tym wypadku chodzi o dostępność sztuki w przestrzeni publicznej i tworzenie nowych przestrzeni dialogu wpisanych w miejsca publiczne.
Plama Gdański Archipelag Kultury
ul. Pilotów 11
Gdańsk