26 lutego 2010 roku o godzinie 17.00 w Centrum Sztuki PATIO w Łodzi odbędzie się wernisaż wystawy Ewy Potockiej Clone System. Projekt odpowiada na potrzeby internauty, takie jak chęć posiadania wielu tożsamości i rozszerzać możliwości kreowania tożsamości sensu stricte. Jest to serwis społecznościowy i aspołeczny jednocześnie.
W Clone System, dzięki prostym w obsłudze narzędziom do można modyfikować i tworzyć swój wizerunek. W Clone System awatara można zbudować z różnych fragmentów zdjęć realnych osób. Postać taka sprawia wrażenie prawdziwej, ale to wizerunek osoby nieistniejące, więc bez praw autorskich i innych zakazujących używania tego wizerunku. Dodatkowo można także wprowadzać pobranych części wyglądu innych osób do swojego zdjęcia. System anektuje wszystkie dotychczasowe zdobycze internetu, takie jak tworzenie siatki znajomych, możliwość tworzenia opisów i komunikacji pomiędzy klonami, pozostawiania komentarzy, tworzenia komunikatów wizualnych, galerii zdjęć itd.
Clone System wraz z publikacją w internecie zaczyna się, a dopiero wraz z interakcją, używaniem go przez odbiorców – stanie się. Na pewno w procesie wypełniania go treścią przez użytkowników może zmienić swój charakter.
Zawieszony w środowisku komunikacyjnym jest pretekstem do dyskusji o wirtualnej tożsamości, a także narzędziem do jej kreowania, transformacji i multiplikacji. Jest narzędziem do integracji rozdzielonych aspektów tożsamości, realności i fantazji. Pozbawiony tradycyjnych estetycznych wartości, nie estetyzujący i nieestetyczny – jest koncepcją, grą z przekazem, informacją, komunikatem. Jest interfejsem. Jest hipertekstualną strukturą otwartą na współtworzenie.
Poza Clone System autorka zaprezentuje starsze projekty, jak kultowe już Antykoncepcja Game, Suwerenność Kartezji czy Casting na Nowego Tatę.
Ewa Potocka tworzy w oparciu o współczesne medium: netart, multimedia. Przez szereg lat działała pod pseudonimem efka_s. Jest autorką i głównodowodzącą serwisem internetowym grzenda.pl. Jej projekty nacechowane ironią i dowcipem, powstają w wyniku obserwacji absurdów rzeczywistości. Twórczość Efki, kwalifikowana do sztuki feministycznej, jest niepowtarzalnym przykładem, działalności suwerennej artystki z dużym poczuciem humoru i odwagą. Ostatni przymiot Efki sprawia, że jej twórczość bywa także określana mianem kontrowersyjnej.
Wystwa czynna do 19 marca 2010 roku.
PATIO Centrum Sztuki: Galeria Biblioteka
ul. Sterlinga 26
Łódź