Do 27 lutego 2010 roku w Zamku Żupnym w Wieliczce można oglądać wystawę Erazm Barącz – górnik i kolekcjoner dzieł sztuki. Prezentowane eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie i Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.
Erazm Barącz – niezwykły górnik, pasjonat, kolekcjoner, związany z wielicką kopalnią przez 30 lat, w tym 6 na najwyższym stanowisku – naczelnika Zarządu Salinarnego. Jest prekursorem marketingu – promował kopalnię na światowej wystawie w Paryżu w 1900 r. Był jednym z inicjatorów powstania kaplicy Św. Kingi – najpiękniejszej na świecie podziemnej kaplicy. Wykonywał do niej projekty niektórych elementów. Erazm Barącz to także autor map wielickiej kopalni, które prezentowane są na wystawie. Za zasługi dla kopalni uhonorowano go nadaniem jego imienia komorze z jeziorkiem sąsiadującej z kaplicą św. Kingi.
Erazm Barącz to człowiek obdarzony talentem malarskim i ogromną wrażliwością. Mieszkanie zamienił w muzeum, gromadząc w nim różnorodną i ciekawą kolekcję, którą stanowią obrazy, rzeźby, kobierce, makaty, militaria, pasy, czepce, porcelana, zabytkowe meble, zegary oraz obiekty o tematyce sakralnej. Swoje zbiory liczące ok. 400 zabytków przekazał Muzeum Narodowemu w Krakowie, którego został kustoszem gdzie kierował oddziałem własnego imienia. Prezentowane na wystawie obiekty są interesujące. Uwagę przyciągają portrety znanych malarzy – J. Malczewskiego i L. Wyczółkowskiego, z którymi utrzymywał kontakty towarzyskie. Szczególnie interesujący jest portret wykonany przez J. Malczewskiego, w tle widoczna jest kopalnia.