26 lutego 2010 roku o godzinie 18.00 w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach odbędzie się wernisaż wystawy Antonio Saury W rytmie gestu i wyobraźni. Wystawa prezentuje grafiki z lat 1977 – 1997 wykonane w Atelier Clot, Bramsen & Georges w Paryżu. Wystawa czynna będzie do 18 kwietnia 2010 roku.
Antonio Saura (1930 – 1998) jeden z najwybitniejszych artystów hiszpańskich, był samoukiem, zaczął malować podczas długotrwałej choroby w 1947 roku. Początkowo interesował się surreealizmem. W latach 1953 – 1955 artysta mieszkał w Paryżu, gdzie obok spotkań z kręgiem surrealistów, zaprzyjaźnił się z Simonem Hantai, malarzem i krytykiem sztuki Michelem Tapié, jednym z głównych propagatorów sztuki informel. Po powrocie do Hiszpanii porzucił surrealizm i skłonił się ku estetyce francuskiej sztuki innej i amerykańskiego ekspresjonizmu abstrakcyjnego. W 1957 roku założył grupę El Paso. Jednocześnie zdefiniował własną drogę twórczą, opartą na założeniach estetyki abstrakcji informel. Jego programem stała się ekspresyjna sztuka ekstatyczna, uzewnętrzniająca podświadome popędy, obnażająca piękno ukryte w zjawiskach budzących odrazę. Stopniowo ograniczał gamę barwną do czerni, bieli, szarości i brązu. Maluje portrety i widoki tłumów. Beztrosko masakruje kolejne wersje namalowanych przez siebie postaci, które tworzy po to, by móc dokonać aktu destrukcji.
Pozostawił słynne cykle: Portrety imaginacyjne (wymyślone portrety Filipa II według Velázqueza, Dory Maar według Picassa), Psy Goi. Zajmował się także fotografią i scenografią; współpracował ze swym bratem, reżyserem Carlosem Saurą.
Wystawa organizowana jest we współpracy Ars Cameralis Silesiae Superioris. Prace z kolekcji Atelier Clot, Bramsen & Geaorges, Paryż.
Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach
Aleja Wojciecha Korfantego 6;
40 – 004 Katowice