8 marca 2010 roku o godzinie 18.00 w Muzeum Miasta Łodzi odbędzie się nietypowy wernisaż nietypowej wystawy Kształty ciszy. Lalki z papieru Mirosławy Truchty – Nowickiej. Wystawa potrwa do 25 kwietnia 2010 roku, a jej kuratorem będzie Katarzyna Kuropatwa.
Zaproszenie do udziału w wernisażu kierowane jest nie tylko do dorosłych ale również do najmłodszych odbiorców sztuki. Na wystawie znajdą się postaci o różnej skali wielkości: od kilkucentymetrowego Tomcia Palucha, poprzez figury wzrostu przeciętnego człowieka, aż do dużych rozmiarów (postaci baśniowe, fantazyjne, historyczne), wykonane całkowicie z papieru i surowców naturalnych. Co istotne – lalki na czas trwania wystawy zamieszkają w naturalnych wnętrzach Pałacu Poznańskich.
Mirosława Truchta – Nowicka – absolwentka Instytutu Plastyki WSP (obecnie Akademia Jana Długosza) w Częstochowie, na Wydziale Projektowania Plastycznego u prof. Jerzego F. Sztuki i prof. Wernera Lubosa. Zajmuje się malarstwem, projektowaniem i ilustracją. Praca w Teatrze Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi spowodowała zwrot w twórczości artystki, a Lalka – Rzeźba stała się elementem inspiracji, osiągając status głównego obiektu jej twórczych zainteresowań. W efekcie powstały postacie o proweniencji bajkowej, historycznej, kulturowej oraz cykle tematyczne:
- Z Miłości do Książki – moliki książkowe
- Z krainy Bajek – lalki inspirowane literaturą dziecięcą
- Na Wapieniu – lalki inspirowane legendami jurajskimi
- Z Piasku i Wiatru – lalki inspirowane mitami i baśniami japońskimi
- W lustrze Czasu – lalki w strojach z epok historycznych
- Oswojone i Nienazwane – lalki bez komentarza, inspirowane wyobraźnią artystki
Mottem twórczości artystki jest hasło: Naturalnie natura, stąd znaczna część prac powstaje z papieru, który w szczególny sposób ożywia postacie i wzmacnia wrażenie ulotności. Jest to papier szary, pakowy, papier dekoracyjny, niekiedy specjalnie preparowany na potrzeby konkretnej lalki. Czasami są to również wyodrębnione włókna papieru ryżowego. Ta wyjątkowa materia rzeźbiarska: subtelna, szorstka, surowa, a jednocześnie delikatna i krucha, pozwala poruszać się po obrzeżach różnych technik, form, tematów, a zarazem przenosi swoje cechy na rzeźbione postacie. Nadawane im imiona, odwołujące się do emocji, czy tradycyjnych symboli kulturowych, tworzą pomosty skojarzeniowe ponad jakimikolwiek podziałami. Z imieniem, naturalną naturą i bliskością z dużą siłą odwołują się do świata naszych odczuć, tęsknot, myśli, ukrytych pragnień – całej naszej wrażliwości. Jedne skłaniają do refleksji, inne są po prostu marzeniem, a bywa, że drogą do odnalezienia w sobie dziecka.
Wśród eksponatów znajdują się lalki całkowicie wykonane z papieru, jak i papierowe z drewnianą konstrukcją bądź elementami metalu (drut), uzupełnione dodatkami wykonanymi z naturalnych materiałów (tkaniny, sznurki, rośliny).
Muzeum Miasta Łodzi
ul. Ogrodowa 15
Łódź
1 komentarz
ciekawe prace :)