26 lutego 2010 roku w Teatrze Pinokio w Łodzi odbędzie się projekt mający na celu zespolenie dwóch polskich miast (Szczecina i Łodzi), które ubiegają się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Akustyczeń Lutuje będzie eksperymentem lutującym je tą wspólną ideą. I pokaże to, co jest na pierwszy rzut oka niemożliwe – polskie miasta potrafią konkurować i współpracować zarazem w tej samej kwestii.
Lutowy projekt jest kontynuacją styczniowego szczecińskiego festiwalu Akustyczeń w innej, łódzkiej przestrzeni miejskiej, promocją Szczecina poprzez aktywną, zewnętrzną prezentację. Odbywa się to akurat w tym szczególnym miejscu dla Polski – znanym z wielokulturowej historii oraz legendarnej szkoły filmowej – we względu na twórcze kontakty kulturalne pomiędzy niektórymi przedstawicielami środowisk artystycznych obu miast. Lidera zespołu Chorzy na Odrę (a także pomysłodawca festiwalu Akustyczeń) – Olka Różanka – można zobaczyć w spektaklu Pinokio łódzkiego Teatru Pinokio. Z kolei reżyserem tej sztuki był Konrad Dworakowski – obecny dyrektor tej instytucji kulturalnej. Jest on wielkim zwolennikiem rozwijania działań teatralnych poprzez wzbogacanie repertuatu o realizacje z zakresu teatru lalek dla dorosłych. Ponadto jest on znany szczecińskiej publiczności z fenomenalnej gry Pippi Pończoszanki w sztuce Teatru Pleciuga.
Akustyczeń Lutuje będzie spektaklem muzycznym wzbogaconym o multimedialne projekcje panoramy i miejsc Szczecina. Prezentacją multimedialną zajmie się Paweł Stankiewicz – artysta związany na co dzień z Muzeum Powstania Warszawskiego. Imprezę poprowadzi szczeciński zespół Chorzy na Odrę, który poprzez swoją muzykę i zaproszonych gości (m.in. Mariusz Olbiński – znany łódzki aktor-muzyk, jako jeden z nielicznych w Polsce grający na pile) zespolą muzycznie dwa konkurujące ze sobą miasta. Konsulatanetm projektu jest Agata Biziuk – ceniona reżyserka młodego pokolenia, założycielka Nieformalnej Grupy Avis.
Celem wydarzenia jest wyjście szczecińs kich działań promujących miasto w walce o tytuł ESK 2016 w przestrzeń ogólnopolską. Będzie to także grand finale festiwalu Akustyczeń – pierwszego w Polsce festiwalu opartego na akustycznej formule, odbywającego się właśnie w Szczecinie. Dodatkowo całemu temu międzymiastowemu przedsięwzięciu przyświeca jeszcze jeden cel – twórcza współpraca i zdrowa rywalizacja obu miast. Niedługo to Łódź zamieni swoją mentalną i kulturalną przestrzeń przenosząc się do Szczecina.