Od 12 do 14 marca 2010 roku w godzinach od 10.00 do 17.00 w Domu Spotkań z Historią w Warszawie odbędzie się Benefis Teatru Ósmego Dnia Więcej niż teatr. Obejmie on maraton widowisk, dokumentu i pokaz zdjęć. Fragmenty spektakli Teatru Ósmego Dnia, filmy dokumentalne, archiwalne zdjęcia i prezentacje multimedialne pokażą historię legendarnej grupy teatralnej z Poznania.
12 marca 2010 r., piątek, godzina 18.00 Kontrkultura od kuchni
Spotkanie rozpocznie film dokumentalny Andrzeja Titkowa Droga (1990, 50 min). Aktorzy Teatru opowiedzą o codzienności artysty w PRL, absurdach i problemach, z jakimi się borykali, historiach, które po latach często już tylko mogą śmieszyć. Spotkanie poprowadzi Janusz Majcherek – krytyk teatralny, były redaktor naczelny miesięcznika Teatr, autor wstępu do albumu Teatr Ósmego Dnia, od lat zaprzyjaźniony z Teatrem. W spotkaniu wezmą udział aktorzy: Ewa Wójciak, Tadeusz Janiszewski, Marcin Kęszycki, Adam Borowski oraz reżyser Andrzej Titkow i Ewa Wanat, obecnie redaktor naczelna Radia Tok FM, a w czasach studenckich członkini grupy Dzieci Teatru Ósmego Dnia.
13 marca 2010 r., sobota
11.00 – 14.00 – pokaz archiwalnych nagrań spektakli Teatru Ósmego Dnia i filmów dokumentalnych.
14.30 – pokaz filmu Teatr Ósmego Dnia, reż. Joanna Helander, Bo Persson (1992, 76 min).
16.00 – spotkanie Obywatel Aktor Marcin Kęszycki – Dopiero Teatr i grane przedstawienia łączą nas w silną i niezawodną całość. Ósemki opowiedzą o tym, jak żyć z i dla Teatru, jak to się stało, że właśnie z tej sztuki postanowili uczynić dla siebie strategię na przetrwanie w PRL i (paradoksalnie) to właśnie te realia inspirowały ich spektakle. Jak wyglądała recepcja ich spektakli na zachodzie Europy i poza nią. W jakich językach grali swe spektakle i czy przesłanie ich teatru jest na tyle uniwersalne, że obywatele zachodniej Europy oraz kraje poza Europą były w stanie je zrozumieć? Co to znaczy, że Teatr łączył ich w całość, jak oceniają swoją pracę z perspektywy dwudziestu lat wolnej Polski. Spotkanie poprowadzi Włodzimierz Nowak, dziennikarz Gazety Wyborczej.
14 marca 2010 r., niedziela, godz. 11.00 – 17.00 Pokaz archiwalnych nagrań spektakli Teatru Ósmego Dnia i filmów dokumentalnych.
19.00 – Spektakl Paranoicy i pszczelarze (Centrum Sztuki Współczesnej, Aleje Ujazdowskie 6).
Dom Spotkań z Historią,
ul. Karowa 20,
00 – 324 Warszawa