Od 3 marca do 9 kwietnia 2010 roku w Galerii Oko dla Sztuki 2 w Krakowie trwa Wystawa Pamięci Profesora Witolda Skulicza. Galeria pragnie przywołać postać Profesora Witolda Skulicza, postać pełną życia i energii. Elan vital Profesora przebija przez cykle prac malarskich, grafik i projektów. Wystawa skomponowana została z prac Profesora oraz z cennych dokumentów wybranych z archiwum domowego, historycznych fotografii, listów, dyplomów.
Na wystawie prezentowane są prace o otwartych kompozycjach, rozsadzających niemalże ramy i formaty. Szlachetne gamy kolorystyczne oraz wyrazista ręka autora, zamaszysty gest, delikatna malatura powodują, że dzieła są zarówno przejrzyście skonstruowane, jak i pełne dynamizmu i fantazji. Freski i malowidła ścienne prezentowane są w reprodukcjach, przykładami są malowidła z kościoła w Orzeszowie i graffiti na ścianie schroniska na Szyndzielni. Ozdobą ekspozycji jest projekt mozaiki na frontonie Teatru Bagatela w Krakowie. Skromny w formacie i utrzymany w ryzach kolorystycznych pomysł rozwinął się w olbrzymią, niemalże płaskorzeźbioną mozaikę o niezwykle bogatej fakturze, wysublimowanej tonacji, dopracowaną w detalu. Autor uczestniczył we wszystkich etapach realizacji mozaiki. Profesor Witold Skulicz zajmował się również grafiką wydawniczą, projektowaniem okładek książkowych, plakatów, w tym teatralnych, a z Państwowym Wydawnictwem Muzycznym łączyła go wieloletnia współpraca.
Wystawa ukazuje Profesora nie tylko jako spełnionego artystę, który wypracował osobisty i rozpoznawalny język wypowiedzi twórczej. Pokazuje go jako studenta, potem pedagoga Akademii Sztuk Plastycznych w Krakowie. Na Wydziale Grafiki otrzymał dyplom z odznaczeniem. Studentów inspirował do poszukiwania nowych technik warsztatowych, eksperymentowania i przekraczania granic sztuk, do nieustannego podejmowania ryzyka w pracy twórczej.
Profesor Witold Skulicz był animatorem życia artystycznego, komisarzem wielu wystaw grafiki polskiej w kraju i zagranicą, członkiem sądów konkursowych najważniejszych imprez graficznych Europy i świata, m.in. w Bradford, Frechen, Fredrikstad. Został uhonorowany najważniejszymi odznaczeniami, nagrodami państwowymi, na wystawie prezentowany jest zaledwie skromny wybór dyplomów i listów gratulacyjnych, zarówno od instytucji kultury jak i wybitnych artystów, jego przyjaciół.
Wystawą przygotowaną dwa miesiące od uroczystości pożegnania Profesora, organizatorzy pragną uczcić jego pamięć, pamięć człowieka pełnego energii witalnej, nowych pomysłów i idei, człowieka, którego dzieło życia trwa.
Kurator wystawy: Monika Wanyura – Kurosad
Galeria Oko dla Sztuki 2
Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego
ul. Herlinga – Grudzińskiego 1
Kraków