14 marca 2010 roku o godzinie 12.00 na Placu Bohaterów Getta w Krakowie rozpocznie sie Marsz Pamięci organizowany z okazji 67. rocznicy likwidacji getta krakowskiego. W Marszu bierze udział kilkaset osób, w tym od kilku lat – goście z Izraela, specjalnie na tę okazję przyjeżdżający do Krakowa. Marsz przejdzie na teren dawnego obozu w Płaszowie.
3 marca 1941 roku w krakowskiej dzielnicy Podgórze Niemcy utworzyli getto żydowskie, do którego przesiedlono ponad 16 tysięcy żydowskich obywateli Krakowa. Pod koniec roku zamknięto w getcie kolejnych kilka tysięcy Żydów z okolicznych miast i miasteczek. W ciągu roku 1942 zorganizowano w getcie kilka akcji wysiedleńczych, podczas których większość mieszkańców getta wywieziona została głównie do obozu zagłady w Bełżcu, ale ostateczna akcja likwidacyjna getta rozpoczęła się 13 i 14 marca 1943 roku. 6 tysięcy mieszkańców przesiedlonych zostało do obozu koncentracyjnego w Płaszowie, 2 tysiące do Auschwitz – Birkenau, a około 1 000 osób zostało zamordowanych na Umschlagplatzu getta – dzisiejszym Placu Bohaterów Getta.
To na tym Placu właśnie, w rocznicę likwidacji getta, od wielu już lat gromadzą się mieszkańcy Krakowa, aby w Marszu Pamięci przejść na teren dawnego obozu w Płaszowie – pokonując dystans, który dla wielu jego mieszkańców był drogą na śmierć. Marsz Pamięci ma więc na celu nie tylko upamiętnienie ofiar terroru hitlerowskiego, ale też przywrócenie pamięci o ponad 700 – letniej obecności Żydów w Krakowie, zakończonej w tak tragiczny sposób i do tego przez dziesięciolecia zapomnianej. Uczestnicy Marszu gromadzą się na Placu Bohaterów Getta przed Muzeum Pamięci – Apteką pod Orłem, gdzie odbywa się część oficjalna Marszu. Następnie przejdą ulicami Podgórza – Limanowskiego, Wielicką i Jerozolimską – na teren byłego obozu KL Płaszów. Podczas Marszu odbywają się dwie ceremonie upamiętniające pomordowanych Żydów: pierwsza przy ulicy Limanowskiego, przy pozostałościach murów getta oraz przy pomniku na terenie byłego obozu w Płaszowie.
Tegoroczny Marsz, podobnie jak w poprzednich latach, odbędzie się pod honorowym patronatem: Stanisława Kracika, Wojewody Małopolskiego, Marka Nawary, Marszałka Województwa Małopolskiego, Jacka Majchrowskiego, Prezydenta Miasta Krakowa oraz Tadeusza Jakubowicza, Prezesa Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie.
Również w niedzielę, 14 marca 2010 roku Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej zaprasza na projekcję filmu Między kroplami deszczu w reżyserii Kuby Karysia. Projekcja zaplanowana jest na godzinę 19.00 w Cheder Cafe.
Film jest wojenną historią krakowskich Żydów. Stella Mueller – Madej, Tosia Silberring, Janka Fischler, Janek Dresner, Aleksander Allerhand – jedni z ostatnich żyjących – opowiadają w nim o piekle holocaustu. Kolejnym bohaterem filmu jest Niklas Frank, syn gubernatora Hansa Franka, który wspomina swoje szczęśliwe krakowskie dzieciństwo. Osią opowieści jest Marsz Pamięci z roku 2008 i 2009. Film ten jest kontynuacją dokumentu Miasteczko Kroke w reżyserii Kuby Karysia, który będzie można obejrzeć 10 marca 2010 roku o godzinie 18.00 w Klubie Inteligencji Katolickiej na ul. Siennej 5.