15 marca 2010 roku o godzinie 17.00 w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Ambasadorzy i puls świata – Kobieta w młodej demokracji afrykańskiej. Gościem spotkania będzie J. E. Asalina Raymond Mamuno – Ambasador Republiki Federalnej Nigerii w Polsce i w Republice Czeskiej. Organizatorami spotkania są: Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku oraz Pomorskie Stowarzyszenie Integracji Kultur i Sztuki Jeden Świat.
Rozmowę poprowadzą:
- Lidia Makowska – prezeska stowarzyszenia Kultura Miejska, aktywistka na rzecz zmiany społecznej na styku nowoczesnej sztuki i humanistyki, przestrzeni miejskiej oraz edukacji obywatelskiej.
- Małgorzata Tarasiewicz – dyrektorka Stowarzyszenia Współpracy Kobiet NEWW – Polska.
Asalina Raymond Mamuno jest zawodową dyplomatką. Po studiach na wydziale anglistyki prestiżowego Uniwersytetu im. Ahmadu Bello w Zarii w Północnej Nigerii podjęła w 1981 roku pracę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Lagos. Pełniła misję w agendach ONZ w Genewie, a następnie służyła w korpusie dyplomatycznym Nigerii, m.in. w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych oraz Namibii. Misję ambasadora w Polsce i Czechach pełni od 2008 r.
Asalina Raymond Mamuno jest gorliwą chrześcijanką i angażuje się pracę wspólnoty kościelnej. Chętnie podróżuje, lubi odkrywać inne kultury i zwiedzać zabytki. Z Panią Ambasador prowadzące porozmawiają o życiu codziennym, kulturze i polityce.
Interesuje nas kwestia równości szans kobiet i mężczyzn w Nigerii, potrzeba parytetów a także rola kobiety w hierarchii społecznej. Dopytamy, jak nigeryjskie matki łączą aktywne życie zawodowe z życiem rodzinnym. Ciekawi nas także, jak rząd w Abudży respektuje postanowienia Konferencji Pekińskiej, czy na uniwersytetach prowadzi się seminaria nad feminizmem i płcią kulturową oraz czy samorządy nigeryjskie pilnują zasady gender mainstreaming.
Pani Asalina Raymond Mamuno jest mistrzynią story telling, czyli żywej opowieści. Na spotkaniu w Gdańsku przybliży Nigerię, barwnie opowiedzianą w kontekście historycznym, kulturowym, politycznym i społecznym.
Celem cyklu spotkań Ambasadorzy i Puls Świata jest podjęcie rozmowy na temat najbardziej istotnych problemów i przemian zachodzących we współczesnym świecie, takich jak zmieniająca się rola religii czy sytuacja kobiet w społeczeństwie. Do dyskusji zapraszono przede wszystkim Ambasadorów państw, o których potoczna wiedza jest dość stereotypowa, a są one świadkami dynamicznych przemian wychodzących daleko poza zjawiska o znaczeniu lokalnym.