16 marca 2010 roku o godzinie 19.00 w przestrzeni Łokietka 5 – Infopunktu Nadodrze we Wrocławiu odbędzie się pierwsza odsłona Wirówki Artystycznej. Zaprezentowany zostanie film Monari Kaspra Piaseckiego, Łukasza Augustyniaka i Mathiasa Mezlera. Po projekcji widzowie będą mieli możliwość porozmawiania z twórcami.
Wirówka Artystyczna to cykl pięciu spotkań z kulturą przygotowanych dla mieszkańców Wrocławia, ze szczególnym uwzględnieniem społeczności osiedla Nadodrze. Projekt ten powstał z myślą o włączeniu tego posiadającego wciąż nieodkryty potencjał osiedla w obszar działań kulturalnych na terenie Wrocławia. Zakłada on organizację spotkań z zakresu filmu i teatru obejmujących pokazy filmów i spektakli, spotkania z twórcami, a także panele dyskusyjne i czytania dramatów. Podstawowym celem projektu jest próba zmiany wizerunku Nadodrza, które miałoby być utożsamiane z miejscem inicjatyw kulturalnych.
Monari – historia o tym, jak wiele może dokonać człowiek. Ktoś, kto nie poznał sytuacji najbiedniejszych dzielnic stolicy Kenii – Nairobi, nie może powiedzieć, że zderzył się z prawdziwą biedą. Jednak nawet w miejscach, gdzie AIDS wśród kobiet i dzieci jest normą a głód jest wyznacznikiem codzienności pojawiają się ludzie, którzy swoją pracą i zaangażowaniem próbują coś zmienić. Takim człowiekiem jest David Monari – bohater dokumentu. Wraz z grupą wolontariuszy, między innymi Polką – Hanią Górnik, stara się wspierać rozwój obszarów zagrożonych wykluczeniem – animuje przedsiębiorczość, organizuje jedzenie dla chorych i sierot, pomaga ludziom zakażonym wirusem HIV i chorym na AIDS. Przejmujący dokument studentów poznańskiego filmoznawstwa wyświetlany był między innymi na festiwalach Afrykamera czy gdańskim Docfilm Festiwal. W 2009 roku został nominowany do nagrody Off – owego Odkrycia Roku, przyznawanej w ramach Internetowych Nagród Filmowych.
Łukasz Augustyniak – student Zakładu Filmoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autor kilku niezależnych publikacji, do kilku innych tworzył zdjęcia. Swój pierwszy film przedstawił już w 2003 roku w ramach Konkursu Filmów Video 5 minut życia w Wągrowcu.
Kasper Piasecki – student Zakładu Filmoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Twórca kilku niezależnych produkcji, operator. Był członkiem AKF AWA i Studia Filmowego Parasol.