W dniach od 16 do 19 marca 2010 roku w gdańskiej Świetlicy Krytyki Politycznej odbędzie się cykl spotkań w ramach polityki narkotykowej pt. Ciąg narkotykowy. W programie m.in.: projekcje filmów, rozmowa i wykład o narkotykach w sztuce i popkulturze, międzynarodowa polityka narkotykowa na przykładzie Meksyku oraz prezentacja wyników badań Instytutu Spraw Publicznych o kosztach aktualnej ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
16 marca, godz. 19.00 / Narkotyczność sztuki
W ramach cotygodniowego Zaangażowanego Klubu Filmowego projekcja filmu Agnieszki Holland pt. Całkowite zaćmienie, do którego wprowadzeniem będzie rozmowa Katarzyny Krzywiec z filozofem i teoretykiem sztuki dr. Andrzejem Leszczyńskim. Głównym jej wątkiem będzie kwestia wpływu substancji psychoaktywnych (alkoholu, narkotyków) na twórczość i kreatywność artystów. Interesujący jest również fakt zmian w społecznym postrzeganiu i akceptacji dla eksperymentów z różnymi używkami wśród ludzi sztuki, a nieprzyzwalanie już na homoerotyczną relację.
17 marca, godz. 19.00 / Popkultura używania
Projekcja krótkometrażowego filmu Tysiąc zakazanych krzaków i wykład filozofa i estetyka dr. Roberta Rogozieckiego na temat związków kultury popularnej z zażywaniem substancji psychoaktywnych – wynikiem mody, stylu życia, przynależności subkulturowej, czy zwyczajnej kompensacji monotonii dnia powszechnego.
18 marca, godz. 19.00 / Wojna narkotykowa w Meksyku
Debata, w której udział wezmą m.in.:
- Urszula Ługowska – pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka książki Boom kokainowy w Ameryce Łacińskiej oraz analiz dotyczących problemu narkotykowego w innych krajach Ameryki Łacinskiej. Wiele lat spędziła w różnych krajach Ameryki Łacińskiej;
- Michał Staniul – felietonista Portalu Spraw Zagranicznych, dziennikarz serwisu konflikty.wp.pl.
Prowadzenie: Beata Sochacka (Krytyka Polityczna)
Meksyk: Przegrana wojna Stanów Zjednoczonych – tak w 2009 roku Komisja Ameryki Łacińskiej oceniła rezultaty amerykańskiej polityki narkotykowej wobec Meksyku. Część komentatorów uznała raport za zwiastun zmian w dyskusji na temat światowej polityki antynarkotykowej wobec krajów producenckich. Na ile te nadzieje okazały się uzasadnione?
W trakcie spotkania uczestnicy przyjrzą się Meksykowi z zupełnie nieturystycznej perspektywy. Zaproszeni goście postarają się nakreślić obraz konfliktu oraz roli narkobiznesu w podtrzymywaniu niestabilności w kraju. Pojawią się również pytania o konsekwencje światowej polityki narkotykowej oraz o skuteczność wysiłków zmierzających do ograniczenia podaży poprzez interwencje w krajach producenckich. Nie zabraknie komentarza do obranej przez prezydenta Felipa Calderona strategii walki z kartelami narkotykowymi przy użyciu wojska.
Przede wszystkim jednak, analizując konflikt meksykański, poczynione będą starania w celu zwrócenia uwagi na często przemilczane koszty towarzyszące aktualnemu kształtowi polityki antynarkotykowej.
19 marca, godz. 18.00 / Polityka narkotykowa w praktyce – jak działają instytucje, ile to kosztuje?
Celem spotkania organizowanego wraz z Instytutem Spraw Publicznych jest dyskusja na temat konsekwencji penalizacji posiadania narkotyków w Polsce. Uczestnicy debatować będą o tym jak realizowana jest ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii (tzw. law in action), jakie wiążą się z tym koszty dla budżetu państwa oraz jakie są jej konsekwencje dla zdrowia publicznego.
W pierwszej części Ewelina Kuźmicz z Instytutu Spraw Publicznych: raport z badań Karanie za posiadanie w praktyce instytucjonalnej – koszty, czas, opinie. Badanie zostało zrealizowane w 2009r. wśród policjantów, prokuratorów, sędziów, kuratorów sądowych i funkcjonariuszy służby więziennej. Jego wyniki pokazują m.in., że:
- Egzekwowanie art. 62 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii kosztuje budżet państwa co najmniej 80 mln złotych rocznie i zabiera 204 tysiące dni roboczych pracy funkcjonariuszy zaangażowanych w jego realizację. W przeliczeniu na jedno przestępstwo, koszt art. 62 to 2594 zł i prawie 7 dni pracy.
- Funkcjonariusze organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości nie oceniają art. 62 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii jako jednoznacznie pomocnego narzędzia w walce z handlem narkotykami. Ich opinie wskazują też na niewielką efektywność karania za posiadanie jako narzędzia odstraszania potencjalnych użytkowników narkotyków od ich stosowania.
W drugiej części spotkania odbędzie się panel dyskusyjny: Co z tymi narkotykami w Polsce? – o racjonalizowaniu polityki narkotykowej, kierunku zmian obecnej ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii rozmawiać będą m.in.:
- Ewelina Kuźmicz (Instytut Spraw Publicznych)
- dr Dorota Wiszejko-Wierzbicka (Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej, ekspertka ISP)
- Jędrzej Stasiowski (Uniwersytet Warszawski, ekspert ISP).
Świetlica Krytyki Politycznej
ul. Nowe Ogrody 35
Gdańsk
1 komentarz
Mam pytanie i prośbę, czy możliwe jest to by rozmowy i wykłady z wydarzenia “Ciąg narkotykowy”były opublikowane w internecie?
Nie mam fizycznej możliwości uczestniczenia w wydarzeniu.