18 marca 2010 roku o godzinie 19.00 w Galerii Sztuki Farbiarnia w Warszawie odbędzie sie wernisaż wystawy malarstwa Beaty Ewy Białeckiej. Wystawa czynna będzie do 9 kwietnia 2010 roku.
Do sztuki Beaty Ewy Białeckiej trzeba posiadać klucz, a w zasadzie dwa. Jednym jest ikonografia chrześcijańska, drugim zbanalizowana, hipermedialna ikonosfera. Dwa obszary, które trudno ze sobą połączyć, a które niemal każdy, kto jest wychowany w orbicie wpływów katolickich, próbuje jakoś dopasować na co dzień. W tym świecie Białecką interesuje kobieta. Nie konkretna, a kobieta – symbol, kobieta – ikona. Słowo ikona jest tu nie bez znaczenia. Białecka kończąc krakowską ASP w pracowni prof. J. Nowosielskiego dobrze poznała możliwości tkwiące w świadomym przetworzeniu ikony w malarstwo nowoczesne. W początkach swojej twórczości odrzuciła to doświadczenie, by po latach do niego wrócić, uczynić z niego materię sztuki własnej, wzbogacić je o inne jeszcze elementy, pozwalające kreować obrazy o ogromnej sile przekazu, monumentalne w wyrazie, o znacznym stopniu uogólnienia i ponadjednostkowym przesłaniu.
Białecka z roku na rok staje się w swoim malarstwie coraz bardziej feminizująca. Przyznaje się do tego, choć jakby z pewnym zdziwieniem. Kobiety i ich historie interesowały ją zawsze. Ostatnio jednak autorka coraz odważniej buduje leksykon nowych Świętych, gdzie w znanych powszechnie wyobrażeniach ikonograficznych kobiety zastępują mężczyzn. Św. Sebastian czy Dobry Pasterz to już nie mężczyźni na straży patriarchalnych wartości. Borykające się na co dzień z trudnymi wyborami, podlegające wpływom, stawiane stale przed koniecznością podejmowania decyzji, oceniane i same się oceniające kobiety wstępują tu w uświęcone męskie role, i dostępują zaszczytu sakralizacji, stają się nową ikoną.
Farbiarnia na Pięknej to galeria sztuki współczesnej, której misją jest tworzenie otwartej przestrzeni dialogu artystów z odbiorcami. Galeria każdym swoim projektem udowadnia, że sztuka żyje i powstaje niezależnie od miejsc, krajów i granic. Farbiarnia działa od 2005 r.
Farbiarnia Galeria Sztuki
ul. Piękna 28/34
Warszawa