30 kwietnia 2010 roku w Krakowie rozpocznie się druga edycja międzynarodowego festiwalu tanga argentyńskiego – Kraków Tango Festiwal 2010. Na trzy wiosenne dni Kraków ponownie zamieni się w polską stolicę tanga. Zaplanowano: warsztaty prowadzone przez mistrzów, otwarte pokazy trzech par z Argentyny, również wyjątkowej pary męskiej, wieczorne Milongi w salach balowych i na statku oraz imprezy towarzyszące.
W tegorocznym festiwalu będziemy mieli okazję zobaczyć trzy pary z Buenos Aires: Sebastián Posadas i Eugenia Eberhardt, Ismael Ludman i Maria Mondino oraz wyjątkową parę dwóch tancerzy: Martin Maldonado i Maurizio Ghella, którzy swoim tańcem nawiązują do początków tanga w Buenos Aires, kiedy to mężczyźni często tańczyli ze sobą, zamieniając się męską i żeńską rolą w parze. Argentyńskie pary przez trzy dni będą uczyć polskich tancerzy podczas warsztatów i praktyk oraz zaprezentują swoje mistrzostwo podczas wieczorowych, uroczystych balów. Jedna z nich odbędzie się na statku na Wiśle.
Zależało nam na obecności czołówki tancerzy tanga argentyńskiego na świecie, którzy zaprezentują najwyższy poziom i będę inspiracją dla uczestników festiwalu – mówi Marcin Miszczak, Prezes Krakowskiego Instytutu Tanga, organizator festiwalu. – W tym roku udało nam się zaprosić do Krakowa dwie nowe i równie niesamowite pary taneczne: Ismael Ludman i Maria Mondino oraz Martin Maldonado i Maurizio Ghell. To niecodzienna okazja zobaczyć, jak tango argentyńskie mogą tańczyć dwaj mężczyźni. Mamy nadzieję, że w tym roku również udam nam się ponownie wzbudzić prawdziwy zachwyt nad tangiem i nasza społeczność tangueros urośnie w siłę – dodaje Miszczak.
W poprzednim roku wydarzenie cieszyło się dużą popularnością nie tylko w środowisku tancerzy, ale również wśród osób zwyczajnie ceniących sobie kulturę i taniec. W festiwalu wzięło udział kilkaset osób z całej Polski oraz takich krajów jak: Francja, Austria, Szkocja, Niemcy, Stany Zjednoczone i Grecja. Zainteresowaniem szerszej publiczności cieszyły się pokazy tańca na świeżym powietrzu oraz film dokumentalny o tangu.
Nasza pierwsza podróż do Polski w maju 2009 roku związana była z krakowskim festiwalem tanga. Podczas niego spotkaliśmy wielu znakomitych tancerzy, tworzących całą społeczność osób związanych z kulturą tanga – mówi Eugenia Eberhardt, z Argentyny. – Polacy mają wspaniałe wyczucie muzyki, uczą się poprzez zabawę i może właśnie dlatego, tango tak głęboko zakorzeniło się w ich sercach. Jest nam bardzo miło, że możemy uczestniczyć w festiwalu ponownie i dzielić się naszą kulturą z tak wspaniałymi ludźmi – dodaje Eberhardt.
Szczegółowy program wydarzenia i informacje o zapisach znaleźć można na stronie Krakowskiego Instytutu Tanga. W tym roku organizatorzy również zapowiadają dodatkowe atrakcje, które będą ogłaszane na stronie festiwalowej.