19 marca 2010 roku w szczecińskim Teatrze Lalek Pleciuga, z okazji 10-lecia Sceny dla Dorosłych, odbędzie się otwarcie jubileuszowej wystawy we foyer teatru. Na wystawie znajdą się zarówno zdjęcia, jak i archiwalne materiały spektakli oraz to, co dla widza stanowi największą atrakcję – elementy scenografii i lalki wykorzystane w przedstawieniach.
Wystawa będzie wspomnieniem zarówno spektakli zrealizowanych na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat, a także jednego z najgłośniejszych przedstawień, wyjątkowych nie tylko w dziejach Pleciugi, ale i całego polskiego lalkarstwa, jakim był dyptyk dla młodzieży i dorosłych Rzecz o Jędrzeju Wowrze Jana Wilkowskiego, na który składały się: Spowiedź w drewnie Jana Wilkowskiego i Żywoty świętych wg Jędrzeja Wowry, w reżyserii Bohdana Głuszczaka i Jana Wilkowskiego (1983). Ten właśnie spektakl można uznać za pierwszy, który w pełni przełamał stereotyp, że scena lalkowa jest skierowana wyłącznie w stronę dzieci.
Z okazji jubileuszu teatr przygotował także dwa spektakle. 19 i 20 marca 2010 roku na scenie Pleciugi zobaczyć będzie można Duvelora albo Farsę o starym diable w reżyserii Konrada Dworakowskiego. Czy diabeł (…) może być dobry? – zapyta widzów bohater farsy Michela de Ghelderode. Nie będzie to jedyny zaskakujący moment tego przewrotnego i pełnego drwiny przedstawienia, wprowadzi Was w atmosferę komedii jarmarcznej z typową dla niej scenografią i uroczo brzydkimi lalkami.
Duvelor to typowy bohater popularnego teatru ludowego, który nie darzy sympatią oficjalnych reprezentantów religii. W dodatku, sam cyniczny i niemoralny, diabeł rozprawi się ze swoimi przeciwnikami i grzesznikami w jednej osobie: sklepikarzem Sikałło, Kapucynem, Narzeczonym i Sędzią. A rzecz cała dziać się będzie w… konfesjonale.
Duvelor to diabelski przewodnik po grzechach naszych codziennych, który w świecie na opak, wymierza wszystkim sprawiedliwość. Kara dosięga rozpustnej żony i jej kochanka, sklepikarza i sędziego, w końcu także mnichów, a piosenki autorstwa reżysera stanowią autorski komentarz do całości. Przedstawienie Konrada Dworakowskiego udowadnia, że teatr lalek jest nie tylko dla dzieci, a czasami bywa tylko dla widzów dorosłych.
Drugi spektakl Teatru Pleciuga to Tukar w reżyserii Adama Frankiewicza. Historia opowiedziana bez słowa, wyszeptana za pomocą obrazów, muzyki i zapachów. Mówi o takich wartościach jak przyjaźń, rodzina i Bóg; o poszukiwaniu własnego miejsca na ziemi i o tym, co wpływa na nasze decyzje. Jak bardzo jesteśmy zależni od otaczającej nas rzeczywistości i ludzi? Czy – aby pozyskać wolność – trzeba wyrzec sie całego świata, czy raczej zrozumieć i zaakceptować jego prawa? Czy zło uczy nas czym jest dobro? Wraz z bohaterami Tukara widzowie wyruszą w poszukiwaniu odpowiedzi na te i wiele innych pytań, w świat fantazji, z którego nie ma powrotu.
Teatr Lalek Pleciuga
pl. Teatralny 1
Szczecin