2 kwietnia 2010 roku o godz. 20.00 w Filharmonii Krakowskiej w ramach Festiwalu Misteria Paschalia 2010 wykonana zostanie Pasja wg Św. Jana autorstwa Jana Sebastiana Bacha. Obydwie zachowane Pasje Jana Sebastiana Bacha to bodaj najsłynniejsze dzieła wielkopostnego repertuaru. Dzieła lipskiego kantora wytyczyły rozwój formy pasyjnej w następnych stuleciach.

W Wielki Piątek utwór ten zaprezentuje wybitny francuski dyrygent o polskich korzeniach Marc Minkowski z założonym przez siebie w 1982 roku zespołem Les Musiciens du Louvre-Grenoble. Pasja wg św. Jana napisana została w 1723 r., wkrótce po wprowadzeniu Bacha na urząd Kantora św. Tomasza w Lipsku. W odróżnieniu do pełnej liryzmu Pasji Mateuszowej, utwór ten obfituje w dramatyczne, pełne realizmu muzyczne sceny. Akcja Pasji Janowej rozpoczyna się od sceny pojmania Jezusa w Ogrojcu, a opis Męki Pańskiej oparty został na fragmentach Ewangelii, a także na libretcie pasyjnym barokowego poety Heinricha Brockesa.
Premiera Pasji odbyła się w Lipsku w 1723 roku, w Wielki Piątek. Na festiwalu wielkie dzieło Bacha zabrzmi więc dokładnie po 287 latach. Minkowski skłaniający się ku tezie, że udział wielkich chórów w wykonaniach bachowskich pasji jest niezgodny z niemiecką praktyką wykonawczą XVII i XVIII wieku, partie solowe i chóralne – podobnie jak w nagranej rok temu Mszy h-moll – powierzył zespołowi starannie dobranych solistów. Do krakowskiego koncertu zaangażował wybitnych śpiewaków: soprany Joannę Lunn i Judith Gauthier, mezzosopran Delphine Galou, kontratenora Owena Willettsa, tenorów Markusa Brutschera (Ewangelista) i Nicholasa Mulroya oraz basy – Christiana Immlera i Benoîta Arnoulta. Wykonanie Bacha w interpretacji Minkowskiego budzi sensację jeszcze na długo przed oficjalną dystrybucją nagrania dla Naïve. Dla melomanów śledzących wszechstronność i skalę wyzwań, jakie stawia sobie francuski dyrygent, krakowski koncert to prawdziwe wydarzenie.

W Niedzielę Wielkanocną (4 kwietnia, godz. 20.00) również w krakowskiej Filharmonii odegrane zostanie inne wielkie dzieło dojrzałego baroku – słynne oratorium La Ressurezzione Handla. Powstałe podczas trzyletniego pobytu kompozytora w Rzymie dzieło zabrzmi w Krakowie dokładnie po 302 latach od prapremiery, która odbyła się w Wielkanoc 1708 roku w Palazzo Ruspoli. Oratorium, na zamówienie festiwalu, przygotował zespół Il Giardino Armonico. Koncert poprowadzi charyzmatyczny dyrygent włoskiej orkiestry Giovanni Antonini. Trudno o piękniejsze dzieło na Wielkanoc.
Pełna muzycznego kunsztu wspaniała muzyka Handla opiera się na inspirowanym Biblią tekście nadwornego poety Marii Kazimiery Sobieskiej – Carla Sigismonda Capecego. Narracja rozgrywa się na dwóch planach: w świecie realnym i pozaziemskim. Autor, obok perypetii Marii Magdaleny, Marii Kleofasowej i Jana Apostoła – trojga ewangelicznych postaci, które mierzą się ze śmiercią Zbawiciela, ukazał walkę między Aniołem a Lucyferem, dobrem i złem. Handel, którego kompozytorski warsztat dorównuje włoskim mistrzom barokowych oratoriów, trafnie scharakteryzował muzyką zarówno postaci, jak i wydarzenia nocy Zmartwychwstania. Melomani spodziewać się mogą prawdziwej muzycznej uczty, zwłaszcza że w uroczystym wielkanocnym koncercie udział weźmie znakomicie dobrana reprezentacja wiodących solistów: Maria Espada (sopran), Roberta Invernizzi (sopran), Marina De Liso (alt), Jeremy Ovenden (tenor) oraz Luca Pisaroni (bas).