W dniach od 9 do 11 kwietnia 2010 roku w Muzeum Narodowe w Krakowie potrwa finisaż wystawy Pierwszy krok… w stronę kolekcji zachodniej sztuki współczesnej.
Muzeum Narodowe w Krakowie przyjęło w depozyt i prezentowało na stałej wystawie bogaty wybór czterdziestu sześciu prac, dziesięciu uznanych w świecie twórców, mistrzów w swoich dziedzinach, których z powodzeniem można określić mianem klasyków współczesności. Obecność na wystawie w Muzeum takich artystów jak m.in. Andy Warhol, Sherrie Levine, David LaChapelle czy Eric Fischl dawało wyjątkową możliwość bezpośredniego wglądu w różnorodność i niezwykłe bogactwo świata najnowszej sztuki, w której nie dominuje już żadne medium, żaden styl, w której wszystko wydaje się być możliwe.
Wśród pokazywanych na wystawie prac nie było żadnej przypadkowej. Wszystkie stanowią wyraz prawdziwego, głębokiego zaangażowania artystów w sztukę. I to nie tylko i wyłącznie powstającą tu i teraz. Trzeba pamiętać, bowiem, że ich twórczość, wyrastając ze współczesności, nie pozostaje bez związku ze sztuką dawną. W prezentowanych w Muzeum pracach dostrzec można m.in. nawiązania do sztuki prehistorycznej i dzieł powstających w starożytnej Grecji i Rzymie. Pojawiają się w nich motywy kojarzące się ze sztuką baroku. Widoczne są nawiązania do klasycyzmu i romantyzmu. Warto jednak pamiętać, że to właśnie po doświadczeniach współczesnej sztuki abstrakcyjnej, czy konceptualnej prezentowani w Muzeum artyści zaczęli wykorzystywać w swych pracach, poetycki język odporny na historyczne i kulturowe przemiany.
Każdy z prezentowanych dziesięciu twórców to wyrazista, oryginalna osobowość, co ilustrują wybrane na wystawę prace. Trudno jest scharakteryzować ich twórczość w dwóch słowach. Próbując jednak określić jakoś tę barwną grupę, można by powiedzieć, że tych niepowiązanych formalnie wybitnych współczesnych artystów łączy intensywność środków wyrazu i wzajemne uznanie dla wartości swej sztuki.
Szczegółowy program:
Piątek, 9 kwietnia 2010
- Godz. 18.00 – zwiedzanie wystawy z Rafałem Jablonką
Sobota, 10 kwietnia 2010
- godz. 12.00 – warsztat rodzinny dla dzieci i ich opiekunów
- godz. 15.00 – spotkanie na wystawie: Czy ostrożnie z nagością (kobiecą)? – Utrwalanie ciała między malarstwem a fotografią – prowadzenie Michał Burdziński
Celem spotkania jest wypracowanie świadomości poważnych zmian w patrzeniu na ciało (kobiety), które staje się nie tylko materią studiowania w szkicach, a potem tematem pracy, ale również środkiem reklamy czy prowokacji. Dlatego musi pojawić się kilka pytań, a wśród nich: czy ciało można nadal rozpatrywać w kategorii świętości; czy wszystkie granice tabu zostały już przełamane; czy akty oralne są sztuce potrzebne; dokąd zmierzają odbiorcy sztuki, oglądając akty oralne w przestrzeni galerii lub muzeum?
Niedziela, 11 kwietnia 2010
- godz. 12.00 – warsztat rodzinny dla dzieci i ich opiekunów
- godz. 14.00 – spotkanie na wystawie: Czy da się dziś szyfrować rzeczywistość? – Wokół sakralności gestów codziennych – prowadzenie Michał Burdziński
Punktem wyjścia dla dyskusji będzie twórczość Francesco Clemente, który chce pozostać we własnym świecie o nazwie Terreiro. Czy prostota symboliczna tego świata może nas dzisiaj poruszyć? Czy namaszczenie zwyczajnych odruchów ludzkich już nie istnieje? Czy chcemy powrócić do sakralnych początków?
Wystawę honorowym patronatem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.
9 – 11 kwietnia 2010
Muzeum Narodowe w Krakowie – Gmach Główny, al. 3 Maja 1
1 komentarz
Czekam z niecierpliwoscia kiedy ilustracje sexu oralnego znajda sie w elementarzu pierwszej klasy.
Gratuluje tworcom wyobrazni!!!
Pozdrowienia
BeaKa