17 i 18 września 2010 roku w hali ocynowni chemicznej Arcelor Mittal w Nowej Hucie w ramach trasy koncertowej Go Tour 2010 wystąpi Jón Jónsi Þór Birgisson. Gitarzysta i wokalista islandzkiej grupy Sigur Rós – będzie headlinerem 8. Festiwalu Sacrum Profanum.
Solowy album Jónsiego i towarzysząca mu światowa trasa to jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń roku. Niezwykłe połączenie świata muzyki, teatru i multimediów sprawia, że Jónsi pisze nowy rozdział w historii najbardziej spektakularnych współczesnych widowisk koncertowych. Po występach na najważniejszych letnich festiwalach w całej Europie we wrześniu w Krakowie. Na Sacrum Profanum. Filip Berkowicz, Dyrektor Artystyczny Festiwalu Sacrum Profanum
Jón Jónsi Þór Birgisson (ur. 23 kwietnia 1975 roku) jest gitarzystą i wokalistą grupy Sigur Rós. Tworzy niezwykle klimatyczną muzykę wykorzystując smyczek wiolonczelowy do gry na gitarze elektrycznej, a w stylu wokalnym sięgając często po falset. Jónsi gra na gitarze Gibson Les Paul. Sięga również po biały egzemplarz Ibanez Les Paul. Od lata 2006 roku korzysta z gitary stworzonej na trasie koncertowej przez jego ówczesnego technika – Dana Johnsona. Gitara – dzięki zdobieniom w kształcie ptaków widocznym na szyjce i progach gitary – jest zwykle nazywana The Bird. Muzyk gra również na wielu innych instrumentach, m.in. na fortepianie i banjo. Wraz Alexem Somersem – jego życiowym partnerem – tworzą projekt artystyczny o nazwie Jónsi & Alex i przygotowują projekty graficzne, z których korzystają Sigur Rós. W 2009 roku Jónsi i Alex stworzyli swój pierwszy album nazwany Riceboy Sleeps. Na płycie gościnnie pojawił się kwartet Amiina oraz chór Kópavogsdætur.
Album Go zawiera dziewięć utworów wykonywanych w języku islandzkim i angielskim. Producentami krążka są: Jónsi, Alex Somers i Peter Katis (The National, Interpol). Album jest fajerwerkiem łączącym różne gatunki muzyki – pop, rock, ambient, elektronika. Przy jego tworzeniu artysta pracował z Nico Muhlym, protegowanym Philipa Glassa, znanym ze współpracy m.in. z Björk, Antony & the Johnsons, Bonnie Prince Billy i Grizzly Bear. 1 grudnia 2009 r. ruszyła oficjalna strona internetowa Jónsi’ego www.jonsi.com zapowiadająca debiutancki solowy album. 4 grudnia 2009 roku użytkownikom listy korespondencyjnej witryny udostępniono darmowy plik MP3 ze ścieżką Boy Lilikoi. Plik zapowiadał tytuł płyty – Go – oraz ustalał datę światowej premiery na dzień 5 kwietnia 2010 roku pod skrzydłami wytwórni Parlophone i XL Recordings. Od kilku dni album jest już dostępny w sklepach muzycznych na całym świecie.
Sigur Rós – grupa, której liderem jest Jónsi, powstała w styczniu 1994 roku, w Reykjaviku. Początkowo tworzyli ją: Jón þor (Jónsi) Birgisson, basista Georg Holm i perkusista Agust Aevar Gunnarsson. Później dołączył do nich klawiszowiec Kjartan Sveisson. W 1999 roku, po kilku latach wspólnej pracy muzycy wydali – przez wielu uznawaną za genialną i przełomową w historii grupy – płytę Agestis Byrjun. Album zdobył uznanie krytyki i wiele prestiżowych nagród (uznano go m.in. najlepszym islandzkim albumem lat dziewięćdziesiątych). W Europie album ukazał się w 2000 roku, w Stanach Zjednoczonych – rok później. Tuż po wydaniu płyty z zespołu odszedł perkusista, którego zastąpił Orri Pall Dyrason. W tym czasie Sigur Rós rozpoczął współpracę z brytyjską wytwórnią FatCat, a kolejne utwory szturmem zdobywały światowe listy przebojów. Na kolejną płytę – (…)– fani czekać musieli ponad trzy lata (2002). W 2005 roku ukazała się płyta Takk…, a w roku 2008 – Með suð í eyrum við spilum endalaust.
Festiwal Sacrum Profanum to międzynarodowy projekt, który w ciągu siedmiu lat zyskał status jednego z najciekawszych wydarzeń muzycznych Europy. Formuła Festiwalu oparta jest na prezentacji muzyki w odniesieniu do przecinających się w współczesnej motywów sacrum i profanum, a także do kryterium geograficznego. Wokół tych osi koncentrują się poszczególne edycje festiwalu poświęcone kolejno muzyce: Wiednia, Francji, Rosji, USA, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Festiwal, rekomendowany m.in. przez prestiżowy magazyn muzyczny Gramophone, cieszy się uznaniem krytyków i publiczności. Headlinerem zeszłorocznej edycji Festiwalu był Aphex Twin – który dał w hali ocynowani Arcelor Mittal dwa koncerty. Co roku festiwalowe wydarzenia relacjonują dziennikarze z Polski i zagranicy, w tym przedstawiciele tak prestiżowych redakcji, jak m.in. BBC, The Times, Frankfurter Allgemeine Zeitung, Die Welt i telewizja Mezzo. Kilka dni temu Filip Berkowicz – Dyrektor Artystyczny Festiwalu i Krakowskie Biuro Festiwalowe – organizator i producent Festiwalu zostali nominowani do nagrody Gwarancje Kultury TVP Kultura za stworzenie trwałej jakości artystycznej festiwali Misteria Paschalia i Sacrum Profanum.