13 kwietnia 2010 roku o godz. 18.30 w sali Starr Auditorium Tate Modern w Londynie odbędzie się pokaz prac wideo Anny Molskiej. o pokazie odbędzie się dyskusja z artystką i warszawskim krytykiem sztuki, Karolem Sienkiewiczem. Pokaz filmów został zorganizowany w ramach 8. KINOTEKI, przy współpracy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Filmy Anny Molskiej prezentują szerokie spektrum inspiracji i tematów – począwszy od eksploracji cielesności, poprzez krytykę konstruktów sztuki, idee rosyjskiej awangardy, w tym suprematyzmu oraz konstruktywizmu, aż po analizę aktualności retoryki lewicowej w XXI wieku. Artystka łączy pozornie niezwiązane ze sobą motywy, często zakorzenione w określonej ideologii, podważając je i sprawdzając siłę ich działania. Często aranżuje sytuacje i sprawdza, jak odnajdą się w nich filmowani bohaterowie. Komplikuje relacje pomiędzy działaniem a utopijną ideą, wolnością i kontrolą w dyskursie postkomunistycznego społeczeństwa. Podczas pokazu w Tate Modern będzie można zobaczyć przekrój twórczości artystki, między innymi video Tkacze (2009) i Tanagram (2006-2007).
Urodzona w 1983 roku, Molska ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie pod okiem legendarnego prof. Grzegorza Kowalskiego, którego wychowankami byli między innymi Paweł Althamer, Katarzyna Kozyra, i Artur Żmijewski. O artystce stało się głośno za sprawą Biennale Sztuki w Berlinie w 2008 roku, gdzie pokazano jej projekt dyplomowy – dyptyk video W=F*S (Praca) i P=W:T (Moc). Annę Molską reprezentuje galeria Fundacja Galerii Foksal, współpracującą z takimi artystami jak Wilhelm Sasnal i Paweł Althamer.
Instytut Kultury Polskiej od kilku lat współpracuje z Tate Modern przy prezentacjach polskiego video-artu. W poprzednich latach, swoje prace pokazywali tacy twórcy jak, Józef Robakowski, Zbigniew Libera, Igor Krenz czy Andrzej Żuławski. Ta stała już część festiwalu Kinoteka, pozwala na dotarcie do środowisk artystycznych, kuratorów oraz krytyków sztuki i jest to już pewnego rodzaju tradycja, że wiosną w Tate Modern odbywają się polskie pokazy – powiedziała Anna Tryc-Bromley, wice-dyrektor Instytutu Kultury Polskiej.
W poprzednich edycjach Instytut współpracował m.in. z kuratoratorami: Ł. Rondudą z CSW (pokazy: Analogue: Pioneering Artists’ Video from Poland (1968–88) w 2006 r.; 1,2,3… Avant-Gardes: Film/Art between Experiment and Archive w 2008 r.; Polish New Wave The History of a Phenomenon that Never Existed, w 2009 r.), z B. Piwowarską z CSW (pokaz Polish New Wave The History of a Phenomenon that Never Existed, w 2009 r.), czy M. Wolińskim z Piktogramu (pokaz Image/Text w 2006 r.).