14 kwietnia 2010 roku o godz. 18.00 w Galerii Oko dla Sztuki 2 Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego odbędzie się wernisaż wystawy Katedry Grafiki Warsztatowej Gdańskiej ASP pt. Tworzyć i uczyć.
Wystawa artystów, pracowników naukowo-dydaktycznych Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku związanych z Wydziałem Grafiki, jest przykładem pokazującym różne osobowości artystyczne, które tworzą Katedrę Grafiki Warsztatowej. Osobowości te mają ogromny wpływ na kształtowanie młodych adeptów sztuki. Oferowane programy naukowo-dydaktyczne, poprzez różne pracownie tworzące strukturę organizacyjną katedry, ukierunkowane są na wyrobienie wśród studentów zawodowej kompetencji przez poznanie warsztatu, otwartości na nowe poszukiwania i własne eksperymenty. Kompetencje i profesjonalizm artystów katedry gwarantuje wysoką jakość kształcenia, jak również dają pewność, że wspólnie ze studentami rozwijamy szeroko rozumiane wartości artystyczne, humanistyczne oraz tolerancję.
Dziekan Wydziału Grafiki
prof. Janusz Akermann
Katedra Grafiki Warsztatowej Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku jest jednostką organizacyjną wpisaną w Wydział Grafiki. Tworzy ją zespół pedagogów, których podstawowym zadaniem jest dbałość o właściwą edukację studentów. Równie ważna jest działalność artystyczna, która przy okazji staje się poligonem doświadczeń budującym programy dydaktyczne i sposoby ich realizacji. Twórczość nasza reprezentuje wszystkie dyscypliny grafiki artystycznej: druk wypukły, wklęsły, druk płaski, techniki cyfrowe, przy pomocy których staramy się pokazać różne postawy formalne i ideowe.
Zawiłości techniczne, skomplikowane procedury druku czynią niekiedy z warsztatu graficznego nieprzystępny i nie do końca uzasadniony środek wyrazu, tak dla artystów jak i odbiorców. By diabeł nie był taki straszny, chcemy przybliżyć, spróbować udowodnić i zademonstrować szerszej publiczności, że grafika warsztatowa może być tym środkiem artystycznym, w którym można zarazem znaleźć radość tworzenia i odbioru.
Zwyczajowo malarstwo ceni się wyżej niż grafikę. Tę ostatnią traktuje się nierzadko jak komercyjny sposób powielania i rozpowszechniania. Nie zawsze tak jest i wystawa ta ma być tego przykładem. Od dawna oferta rzemiosła graficznego kusiła artystów. Twórcza pasja zmieniała druk poligraficzny na artystyczny. Oczywiście, nie działo się to za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Osiągnięcie zamierzonego celu wymagało czasu. Towarzyszył temu ogrom pracy, doświadczeń i artystyczne poskramianie pojawiających się coraz to nowszych technologii.
Grafika jest bliska malarstwu. Korzysta z jego typowych form. Jednak jest w niej coś niepowtarzalnego. Każda technika graficzna ma endemiczny charakter, którego ani zastąpić, ani w inny sposób uzyskać się nie da. Rozpiętość technik i możliwości grafiki artystycznej są duże i rosną wraz nowinkami technologicznymi, w których artyści mogą się spełniać. Odnalezienie przyjaznych metod kreacji jest ważne dla artysty. Pozwala nie tylko na swobodne operowanie narzędziem ale również na określenie identyfikującego nas języka formy. Zaznaczenie swojego miejsca w świecie sztuki nie jest łatwe. Stąd warsztat i budowane nim idee są dla artysty orężem. Umiejętność formalnego zapisania idei w postaci odbitki graficznej jest jednym ze środków wyrazu. Grafika stwarza tę możliwość i tylko od nas zależy czy ten wybór jest właściwy. My ich dokonaliśmy lecz ocena efektów nie należy już do nas.
ad. kw. II st. Waldemar J. Marszałek
Wystawa Katedry Grafiki Warsztatowej Gdańskiej ASP
14 kwietnia – 26 maja 2010 r.
Galeria Oko dla Sztuki 2
Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego
ul. Herlinga Grudzińskiego 1
(budynek B)