W dniach od 18 do 20 kwietnia 2010 roku w Warszawie w 67 rocznicę powstania w getcie warszawskim odbędą się wydarzenia kulturalne – po raz pierwszy bez udziału Marka Edelmana. Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu Dekalog Marka Edelmana – w hołdzie bohaterom getta przygotowanego przez Otwarta Rzeczpospolita – Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii i Dom Spotkań z Historią i Bereś & Baron Media Productions s.j. Projekt obejmuje widowiska plenerowe, pokazy filmów, spotkania z autorami książki Marek Edelman: Bóg śpi, warsztaty edukacyjne dla młodzieży. W programie również przejście ulicami Warszawy od grobu Marka Edelmana pod Pomnik Bohaterów Getta oraz Traktem Męczeństwa i Walki Żydów do dawnego Umschlagplatz – hołd dla bohaterów.
Dom Spotkań z Historią (DSH) — instytucja kultury m.st. Warszawy – zajmuje się popularyzowaniem wiedzy o XX-wiecznej historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej. Organizuje wystawy, projekcje filmowe, spotkania z historykami, seminaria, warsztaty edukacyjne, konferencje. Jest wydawcą książek historycznych, prowadzi też działalność dokumentacyjną. W Mediotece – cyfrowym archiwum DSH – gromadzone są źródła dźwiękowe, ikonograficzne i filmowe.
Otwarta Rzeczpospolita, Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii powstało w 1999 roku z potrzeby przeciwdziałania ksenofobicznym i antysemickim uprzedzeniom odżywającym w polskim życiu publicznym. Podstawowe cele Stowarzyszenia to krzewienie postawy otwartości i szacunku dla osób i grup o odmiennej identyfikacji etnicznej, narodowej, religijnej, kulturowej lub społecznej oraz przeciwdziałanie wszelkim formom rasizmu, antysemityzmu, ksenofobii i innym postawom godzącym w godność człowieka.
BERES & BARON MEDIA PRODUCTIONS spółka jawna, założona 1997. Firma jest spółką przyjaciół, którzy współpracują ze sobą od roku 1995. Największym sukcesem jak dotychczas są dwa filmu kinowe Anioł w Krakowie i Zakochany Anioł.
Szczegółowy program wydarzenia:
18 kwietnia 2010 roku, godz. 19.00, pl. Krasińskich w Warszawie
Widowisko Campo di Fiori w reżyserii Michała Nekanda-Trepki.
W kwietniu 1943 roku przy ulicy Bonifraterskiej, tuż pod murami getta ustawiono małe miasteczko rozrywki, m.in. trzy karuzele (pomysł ten powstał w Kulturamt, niemieckim Urzędzie ds. Kultury, w ratuszu zarządzanym przez gubernatora Ludwiga Fischera). Widowisko poświęcone tym czasom rozpocznie się wierszem Campo di Fiori w archiwalnym wykonaniu Czesława Miłosza. Będzie można zobaczyć archiwalne fotografie ulicy Bonifraterskiej i Placu Krasińskich z 19 i 20 kwietnia 1943roku, zdjęcia lotnicze tego rejonu stolicy, fragmenty wspomnień i relacji oraz film dokumentalny Karuzela (1999 rok, 35 min.) w reżyserii Michała Nekanda-Trepki.
19 kwietnia 2010 roku, godz. 11.30, Cmentarz Żydowski, przy kwaterze Bohaterów Getta i grobie Marka Edelmana
Przejście pod Pomnik Bohaterów Getta i wspólny hołd złożony Powstańcom. Przejście Traktem Męczeństwa i Walki Żydów w stronę dawnego Umschlagplatz
19 kwietnia, godz. 15.00, Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20
Warsztaty edukacyjne dla młodzieży szkół średnich. Pokaz filmu Dowódca Edelman (2008 rok, 55 min) w reżyserii Artura Więcka ps. Baron oraz dyskusja z młodzieżą prowadzona przez Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetkę (laureatów historycznej Nagrody Klio za biografię Marka Edelmana) z wykorzystaniem ich autorskiego komiksu o Marku Edelmanie. W trakcie dyskusji uczniowie będą mieli za zadanie dopasowanie wypowiedzi Marka Edelmana do 10 przykazań, zastanowią się, co jest dla nich najważniejsze w dzisiejszym świecie i spiszą własny dekalog (tę część spotkania poprowadzi popularny aktor serialowy Tomasz Schimscheiner).
19 kwietnia 2010 roku, godz. 20.30 – ul. Dzielna
Parateatralna inscenizacja na wolnym powietrzu oparta na opowiadaniach Marka Edelmana I była miłość w getcie. Wykonanie: Jerzy Radziwiłowicz i Tomasz Schimscheiner, muzyka: Quartet Klezmer Trio, scenariusz Witold Bereś i Krzysztof Burnetko, reż. Artur Więcek Baron. Czas trwania: 55 minut.
20 kwietnia 2010 roku, godz. 12.00, Żydowski Instytut Historyczny, ul. Tłomackie 3/5
Premiera książki Marek Edelman: Bóg śpi – ostatnie rozmowy prowadzą Witold Bereś i Krzysztof Burnetko oraz pokaz filmu Dowódca Edelman, Artura Więcka Barona. Spotkanie poprowadzi Tomasz Schimscheiner.
Dekalog Marka Edelmana – w hołdzie bohaterom getta
Warszawa
18-20 kwietnia 2010 roku