14 kwietnia 2010 roku w godzinach od 10.25 do 13.00 w Auli A Collegium Civitas (Pałac Kultury i Nauki, XII piętro) w Warszawie odbędzie się seminarium Ewolucja czy rewolucja? Instytucje kultury w epoce YouTube i naszej-klasy.pl Będzie to już drugie seminarium w ramach cyklu Kultura i rozwój.
W środowisku młodych ludzi wyłaniają się nowe modele korzystania z treści kultury, a przyczyną zamieszania jest Internet – tak wykazały wyniki projektu badawczego Młodzi i media. Stawia to przed instytucjami kultury zupełnie nowe wyzwania. Obecnie bowiem zupełnie kto inny odgrywa rolę dystrybutorów i ekspertów decydujących o tym, co powinno się zobaczyć, przeczytać, czego słuchać. Jak w nowej sytuacji instytucje kulturalne mają definiować swoje cele?
Podczas spotkania uczestnicy będą dyskutować o wyzwaniach dla polityki kulturalnej w czasie obserwowanych przemian wzorów uczestnictwa w kulturze oraz zastanawiać, jak można próbować mierzyć wpływ nowych technologii na aktywności kulturowe Polaków, bo opisywanie ich w kategoriach sprzedanych biletów czy wypożyczonych książek skazuje nas na wpatrywanie się w drobny fragment tych praktyk. Czy możliwe jest podjęcie skutecznych działań w momencie, gdy faktycznymi instytucjami biorącymi udział w cyrkulacji treści kultury są coraz częściej serwisy internetowe (Pirate Bay, YouTube).
Program seminarium:
- Nowe media a praktyki uczestnictwa w kulturze – dr Mirosław Filiciak (SWPS) i Mateusz Halawa (New School)
- Komentarze Jacek Nowiński (dyrektor Biblioteki Elbląskiej); Roman Gutek (prezes Gutek Film)
- Dyskusja
Prowadzenie: Edwin Bendyk (Collegium Civitas, tygodnik Polityka)
Rejestracja: obserwatorium@nck.pl
Seminaria Kultura i rozwój odbywają się w ramach kampanii Kultura się liczy!. Organizatorami są Obserwatorium Kultury NCK i Ośrodek Badań nad Przyszłością Collegium Civitas we współpracy z Polskim Forum Obywatelskim.
***