20 kwietnia 2010 roku o godz. 18.00 w Zachęcie w Warszawie odbędzie się spotkanie w ramach nowego cyklu: Krew na liściach. Muzyka jako teoria społeczna – seria spotkań na temat muzyki i dźwięku.
Celem cyklu jest rozmowa o muzyce z różnych perspektyw: teorii muzyki ale także krytyki sztuki, socjologii czy filmoznawstwa. A założeniem przekonanie, że kiedy muzycy tworzą ze swojego ciała fabrykę dźwięków (jak Henri Chopin), podszywają się pod innych (Thaemlitz) czy zmieniają płeć Dolly Parton (John Oswald) to odnoszą się do tych samych problemów, o których da się dyskutować w innych sztukach. Dlaczego nie miałoby się dać w muzyce?
Wśród gości na każdym spotkaniu będzie jedna osoba, która zajmuje się muzyką na co dzień i jedna, która specjalizuje się w innej dziedzinie. Będą to rozmowy na wybrany temat biorąc za punkt wyjścia konkretne nagranie, wydarzenie czy postać z muzyki najnowszej, z którymi będzie można się zapoznać chwilę przed spotkaniem.
Krew na liściach to cytat z jednego z najsłynniejszych protest songów śpiewanych przez Billie Holiday, Strange Fruit. Słowa te znalazły się w tytule serii, ponieważ nadal jedynym tematem refleksji o obecności muzyki w świecie społecznym wydaje się być jej zaangażowanie. Ale czy związki muzyki z otaczającym nas światem kończą się na tym, że bywa ona narzędziem emancypacji? A co z bardziej subtelnymi sytuacjami – kiedy praktyki muzyków wkraczają bezpośrednio w obszar intymności, korzystają z odpadów procesów industrializacji czy znajdują się na granicy kradzieży?
Goście: Dariusz Brzostek, Wojtek Ziemilski
Prowadzenie: Michał Libera
Zachęta Narodowa Galeria Sztuki
wejście od ul. Burschego
Warszawa 00-916
20 kwietnia 2010 roku godz. 18 oo