20 kwietnia 2010 roku odbędzie się w Państwowy Muzeum Etnograficznym w Warszawie, pokaz premierowy filmu Swarycewycze oraz spotkanie z autorką Jagną Knittel. W programie również rozmowa z uczestnikami udokumentowanego w filmie projektu Spotkania na Polesiu – archaiczne pieśni we współczesnym świecie. Aktywizacja środowisk lokalnych, a także koncert pieśni z ukraińskiego Polesia w ich wykonaniu.
Swarycewycze – po filmie Takich pieśni sobie szukam powstał nowy film w ramach projektu Ukraina archaiczna. Pieśni i Ludzie, pod tytułem Swarycewycze. Opowiada on o dwóch poleskich wsiach – Swarycewycze i Komory. Pierwsza z nich jest przykładem świata, w którym współczesność współgra z archaicznością, w którym kwitnie życie – rodzą się dzieci, młodzież funkcjonuje w realiach dzisiejszej rzeczywistości, a jednocześnie w tej samej rzeczywistości jest miejsce dla przodków, dla dusz zmarłych, dla obrzędów i sacrum. Z kolei Komory, to przykład wsi, która wymiera, symboliczny obraz świata, który odchodzi.
O projekcie:
Od lipca 2009 Stowarzyszenie Panorama Kultur realizuje projekt pt: Spotkania na Polesiu – archaiczne pieśni we współczesnym świecie. Aktywizacja środowisk lokalnych, który jest kontynuacją zeszłorocznego projektu: Ukraina archaiczna. Pieśni i Ludzie. Projekt realizowany jest w ramach programu RITA – Przemiany w regionie.
W sierpniu 2009 uczestnicy projektu z Polski i z Ukrainy przebywali na ukraińskim Polesiu Zachodnim, we wsi Swarycewycze, a potem we wsi Komory. Przez tydzień przygotowywali dwa koncerty – w Swarycewyczach i we wsi Zeleń.
W Swarycewyczach, inaczej niż w wielu poleskich wsiach, gdzie muzyka tradycyjna odeszła w niepamięć, jest jeszcze dużo starszych osób, głównie kobiet, które pamiętają dawne, miejscowe pieśni i śpiewają je na co dzień, przy różnych, bardziej lub mniej świątecznych okazjach. Mimo to młodzież tych pieśni nie śpiewa – naturalny przekaz międzypokoleniowy nie funkcjonuje. Występy razem ze śpiewaczkami ze Swarycewycz miały na celu przypomnienie mieszkańcom wsi o ich własnym bogactwie kulturowym, które uczestnicy projektu, osoby z zewnątrz darzą dużym szacunkiem oraz ożywienie zainteresowania młodszych pokoleń własną tradycją.
W ramach projektu, jego uczestnicy przez tydzień nagrywali śpiewaczki, uczyli się śpiewać ich pieśni, kręcili film. Sporo czasu spędzili na rozmowach z mieszkańcami wsi, na zbieraniu historii związanych życiem wsi i jej przeszłością – tą wojenną i wcześniejszą, kiedy na tym terenie była Polska.
Pokaz premierowy filmu Swarycewycze oraz spotkanie z autorką Jagną Knittel
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie
Wtorek, 20 kwietnia 2010 roku, godz. 19.00