20 kwietnia 2010 roku w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku odbędzie się wernisaż wystawy prac malarskich Mikołaja Harmozy zatytułowanej Pars pro toto. Portrety Mikołaja Harmozy wyrywają się zastygłym normom, bowiem nie są one zwykłymi podobiznami, odzwierciedleniami czyjejś fizjonomii. Nie mają też na celu upamiętnienia konkretnej osoby. A już napewno dodania jej uroku. Artysta będąc w pełni świadomy znaczeń jakie mogą nieść ze sobą konwencjonalne przedstawienia portretowe, celowo z nimi walczy, prowadzi swoistą grę.
Patrzące na nas z obrazów twarze wychodzą z kadru, zbliżą się do nas niepokojąco, przekraczają granice naszego bezpieczeństwa. Są agresywne, wywołują poczucie dyskomfortu czy nawet zagrożenia. Walcząc z wszelką przewidywalnością i czytelnością portretu, artysta nie skupia się na oczach, jako mistycznych zwierciadłach duszy. Potrafi umiejętnie przemycać treści i emocji budowanej grubą warstwą farby rzeźbie czoła, laserunkowej miękkości policzków plastyczności uszu.
Silny wpływ na powstawanie portretów Harmozy oraz klucz do ich interpretacji stanowi otoczenie, w którym tworzy, czyli gdańska Orunia i jej społeczność swoisty mikrokosmos, którego mieszkańcy swoimi obliczami bliżej są jakiekolwiek prawdy o życiu niż idealne wizerunki z czasopism. Orunia traktowana, jako ułamek rzeczywistości, w którym artysta z fascynacją obserwuje ludzkie typy, odarte z blasku, szare i pospolite. To ludzie, których na co dzień tam spotyka oraz przyziemne historie tych ludzi inspirują do malowania sowich portretowych impresji – kompilacji strzępków emocji, min, fizjonomii, brzydoty i piękna.
Pars pro toto – wystawa Mikołaja Harmozy
Kurator wystawy: Anna Zalewska
Ratusz Staromiejski, Gdańsk
17 kwietnia 2010 do 12 maja 2010
Wernisaż: 20 kwietnia 2010, godz. 18.00