20 kwietnia 2010 roku w Warszawie rozpoczęła się VII edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy. W ramach konkursu przez 6 dni pokazanych zostanie 41 filmów z całego świata, m.in. z Izraela, Czech, Belgii, Słowacji, Francji, Niemiec, Serbii, Kazachstanu, Danii, Białorusi.
Prezentowane filmy ukazują żydowską kulturę, historię oraz współczesne życie – w Izraelu oraz w diasporze. W ciekawy, intrygujący, czasem przejmujący, a innym razem w komiczny sposób dotykają problemów współczesnego świata: tożsamości, samotności, wyborów i konfliktów. Są to najnowsze obrazy, powstałe w ciągu dwóch ostatnich lat, niektóre wielokrotnie nagradzane, większość jednak wyświetlana będzie w Polsce po raz pierwszy. Festiwal jest unikalną okazją do ich zobaczenia, a także spotkania i dyskusji z reżyserami – prawie wszyscy twórcy filmów zadeklarowali swój przyjazd na festiwal i udział w spotkaniach z publicznością.
W konkursie pokazane zostaną między innymi filmy:
Matka Walentyny – przejmujący film o przyjaźni i uzależnieniu między pochodzącą z Polski, ocalałą z Zagłady mieszkanką Izraela a jej młodą pracowniczką z Polski
Einsatzgruppen – brygady śmierci – trzygodzinny (w 2 częściach) film dokumentalny poruszający temat grup interwencyjnych, które podczas wojny miały za zadanie eksterminację Żydów w Europie Środkowej. Reżyser dociera do wstrząsających materiałów archiwalnych oraz żyjących jeszcze członków Einsatzgruppen
The Klezmatics: na świętej ziemi – europejska premiera filmu o zespole Klezmatics, zdobywcach nagrody Grammy. Reżyser Erik Greenberg Anjou towarzyszył artystom przez 3 lata, tworząc fantastyczny, pełen muzyki obraz.
Ja i to żydowskie coś ¬ osobisty, pełen ciepła duński film o poszukiwaniu istoty bycia Żydem we współczesnej Europie.
Prócz tego również najnowsze filmy Pawła Łozińskiego (Inwentaryzacja), Marii Zmarz-Koczanowicz (Zwyczajny Marzec), Sławomira Grünberga (Perecowicze) oraz wiele innych filmów dokumentalnych, fabularnych, krótkometrażowych i animowanych, których nie sposób w krótkim opisie wymienić.
Gościem Honorowym VII edycji Żydowskich Motywów będzie wybitny polski reżyser Edward Żebrowski. Jest autorem większości scenariuszy do filmów Krzysztofa Zanussiego, współpracował z Krzysztofem Kieślowskim przy jego Trzech kolorach, a także Stanisławem Różewiczem (Pasja) oraz Andrzejem Wajdą (Biesy). W ramach retrospektywy jego twórczości wyświetlimy trzy filmy:
- Ocalenie, 1970
- Szpital przemienienia, 1978 (na podstawie powieści Stanisława Lema)
- W biały dzień, 1980
Festiwal odbędzie się w dniach 20 – 25 kwietnia 2010 w warszawskim kinie Muranów. Wstęp na wszystkie projekcje festiwalowe jest bezpłatny.
Organizatorzy: Stowarzyszenie Żydowskie Motywy, Gutek Film oraz Media Kontakt