26 kwietnia 2010 roku o godzinie 19.00 w Starym Browarze – Słodownia +2 w Poznaniu odbędzie się wernisaż wystawy Living Sculptures organizowanej przez studentów i wykładowców pracowni Działań Performatywnych i Multimedialnych z Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu.
Na wernisażu odbedą sie performance:
- grupy Bergamot
- Sylwii Czubały
- Jasia Domicza
- Tymona Nogalskiego
- Jakuba Rożeja
Wielką zagadką będzie performance grupy Bergamot (Volha Maslouskaya, Raman Tratsiuk – asystent w Pracowni Działań Performatywnych i Multimedialnych). Performance zrealizowany według jednego z projektów nadesłanych na konkurs, rozpisany przez samych artystów, a będący ucieleśnieniem wyobrażeń i stereotypów na temat sztuki performance.
Idea living sculptures (żywej rzeźby) powstała z namysłu nad trwaniem, chwilą, z potrzeby odnalezienia własnego ja, ale i konfrontacji z innym człowiekiem. Łączy w sobie zarówno powagę jak i ironię. Living sculptures jest baczną obserwacją życia społecznego, zwróceniem uwagi na inność, na tkwiące w społeczeństwie problemy, nie należy jednak zapominać, że może być także przekorną zabawą.
Living sculptures żywi się codziennością, chociaż bywa, że zastyga w innym np. wirtualnym wymiarze. Czasami rodzi się spontanicznie z intuicyjnej reakcji na chwilę, bywa, że staje się starannie zaprogramowanym działaniem. Może być intymnym secret performance albo jak flash mob może stać się zbiorową wspólnie zrealizowaną akcją.
Obszar sztuki dotykający problemu Living Sculptures wydaje się być bardzo pojemny i niejednoznaczny. Za pośrednictwem ekspozycji w poznańskim Starym Browarze dodajemy do niego nasze doświadczenia z ostatnich kilku miesięcy 2010 roku. Będzie można zapoznać się z twórczością takich artystów jak: Weronika Bet, Izabella Gustowska, Alicja Jakubczyk, Rafał Kwiczor, Małgorzata Mitręga, Katarzyna Pacura, Michał Pawołek.
Katarzyna Pacura – studentka I roku Intermediów, opowie o podobieństwach w ludzkich deklaracjach. Artystka, na zamieszczone na popularnych portalach matrymonialnych fikcyjne ogłoszenia, otrzymała około 1000 odpowiedzi. Beznamiętny głos lektora w licznych powtórzeniach buduje z nich żywą rzeźbę aczkolwiek w formule audialno-wirtualnej.
Michał Pawołek – student III roku Intermediów, w video Human Sculpture zwraca uwagę na sytuację w przestrzeni publicznej, w której stanowimy wspólnie, chociaż nieświadomie, cząstki ciągle zmieniającej się formy – ludzkiej rzeźby.
Tymon Nogalski – student I roku Intermediów, w swoim performance będzie próbował zmierzyć się z doświadczeniem bezdomności.
Weronika Bet – studentka III roku Malarstwa, w prywatnej przestrzeni wynajmowanego mieszkania odnajduje tropy z obrazów Piet Mondriana, Jacksona Pollocka w śladzie własnego ciała nawiązuje do Antropometrycznych prac Yves Kleina, prowadzi wirtualny dialog z Andy Warholem, zaprasza znajomych do udziału w performance inspirowanym działaniami Akcjonistów Wiedeńskich. Przez wiele miesięcy żyje wirtualnym bytem innych artystów.
Sylwia Czubała – studentka IV roku Edukacji Artystycznej, tworzy cykl video-performance nawiązujący do terminologii sztuk pięknych Artist Care, Professional Performance, Hair Art. Nazewnictwo odnosi się jednakże do produktów kosmetycznych służących pielęgnacji ludzkiego ciała.Ta ironiczna i inteligenta praca uwodzi dwu biegunowo w stronę sztuki i reklamy.
Alicja Jakubczyk i Małgorzata Mitręga – I roku Intermediów, w swoim flash mobie odnoszą się do fenomenu gwiazd pop kultury, wskazując na możliwość wygenerowania supervipa tylko dzięki sztucznie spreparowanej akcji wzorowanej na zachowaniach ludzi show businessu. Powodzenie tego właśnie show w dużej mierze zależy od masowego i aktywnego uczestnictwa w flash mobie.
Izabella Gustowska – profesor Pracowni Działań Performatywnych i Multimedialnych Przypadek Edwarda H., Przypadek Otto P. i Przypadek Izy G. to jedna z wielu prac z cyklu Struny Czasu, 2008-2010, w której artystka wciela się w kobietę z obrazów Edwarda Hoppera. Kobieta z czasu Edwarda H. z obrazu Western Motel, 1957 mężczyzna z filmu Otto Premingera – Anatomia Morderstwa, 1959 i Izabela Gustowska z jej czasu, roku 2010, przenikają się nawzajem, bo to przypadek zaprogramował nas do życia w takim, a nie innym czasie.
Wystawa będzie czynna od 27 kwietnia do 2 maja 2010 roku.
Living Sculptures
Stary Browar – Słodownia +2 w Poznaniu
26 kwietnia 2010 roku o godzinie 19.00