13 maja 2010 roku o godz. 18.00 w Domu Spotkań z Historią w Warszawie odbędzie się spotkanie zatytułowane Warszawa, nowe niemieckie miasto. Spotkanie zorganizowane jest w ramach cyklu varsavianistycznego Architektura polityczna.
Jeden z najokrutniejszych planów sprowadzenia wielkiego miasta do roli węzła tranzytowego między Wschodem a Zachodem przygotowany został przez nazistowskich planistów już w 1939 roku. Warszawa stracić miała wszystko, co świadczyło o jej historii i o jej mieszkańcach. Miała stać się nowym niemieckim miastem. Usprawiedliwieniem była ideologia.
Architektura polityczna to cykl varsavianistyczny Domu Spotkań z Historią przygotowany przez Jarosława Trybusia, historyka sztuki i krytyka architektury. Poświęcony jest związkom warszawskich budynków z polityką.
Jarosław Trybuś o cyklu:
Architektura ma łatwość zdradzania swojego twórcy i stawania się narzędziem w rękach polityków. Jako najpowszechniejsza ze sztuk jest dla władzy niezwykle przydatna propagandowo, ponieważ komunikat, który niosą budynki, trafia do całej społeczności. Stąd trudna rola architektów, ale i ciekawe zagadnienie dla historyków architektury i idei, starających się odczytać z budynku te znaczenia, które programowo mu nadano, a których ostrość z czasem się zatarła.
W najnowszej historii Warszawy dają się zaobserwować kolejne etapy polityki wymazywania z mapy architektonicznej miasta wcześniejszych naleciałości niosących komunikat uważany za obcy i wrogi. Zjawisko to, które prof. Marta Leśniakowska nazwała trafnie „strategią zapominania”, dotyczy zarówno obecnej niechęci do architektonicznych pozostałości PRL-u, jak i wcześniejszej niechęci ze strony władzy ludowej do pamiątek miasta burżuazyjnego, czy tego z kolei wobec śladów panowania zaborców.
Jarosław Trybuś – historyk sztuki, krytyk architektury, wykładowca. W 2008 był wraz z Grzegorzem Piątkiem kuratorem wystawy w pawilonie polskim Hotel Polonia The Afterlife of Buildings/Budynków życie po życiu na XI Biennale Architektury w Wenecji (2008) nagrodzonej Złotym Lwem za najlepszą ekspozycję narodową.