18 maja 2010 roku o godzinie 19.00 w Łokietka 5 – Infopunkt Nadodrze we Wrocławiu w ramach czwartej Wirówki Artystycznej odbędzie się projekcja głośnego spektaklu Golgota Wrocławska i spotkanie z jednym z autorów jego scenariusza – Krzysztofem Szwagrzykiem.
Tym razem pokazany zostanie spektakl Golgota Wrocławska, a po nim odbędzie się rozmowa z jednym z jego twórców – Krzysztofem Szwagrzykiem z wrocławskiego IPN-u. Rozmowę z gościem poprowadzi Jolanta Kowalska, krytyk teatralny i wieloletnia dziennikarka wrocławskiego oddziału TVP, współtwórczyni programu Rewolwer Kulturalny.
Golgota Wrocławska – poruszający spektakl w reżyserii Jana Komasy, który powstał na potrzeby Telewizyjnego Teatru Faktu. Twórcami scenariusza są Krzysztof Szwagrzyk i scenarzysta Piotr Kokociński. Inspiracją do niego były przeżycia samego Szwagrzyka, który w miejskich archiwach natrafił na historę tajemniczego procesu politycznego.
Młody doktorant historii znajduje nigdy nie wysłane listy więźniów skazanych na wyrok śmierci w latach czterdzistych, a w nich historię ukartowanego przez UB procesu. W rolę Henryka Szwejcera – zasłużonego dla Polski powstańca śląskiego, dyrektora Zjednoczenia Przemysłu Węglowego w Wałbrzychu, który oskarżony jest przez Ubeków – wcielił się Adam Ferency. Jego żonę, która podobnie jak on walczyła w AK, zagrała Kinga Preiss.
Golgota Wrocławska pod powiększeniem pokazuje mechanizm, z jakim polska władza ludowa rozprawiała się ze swoimi wrogami. Zdjęcia do spektaklu powstawały w miejscach autentycznych wydarzeń pokazanych w spektaklu, między innymi w więzieniu przy Kleczkowskiej oraz na cmentarzu Osobowickim. Sztuka niesie w sobie ogromny ładunek emocjonalny, również przez fakt wykorzystania autentycznych rekwizów i materiałów archiwalnych.
Krzysztof Szwagrzyk – historyk, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu. Badacz struktur aparatu represji w Polsce i podziemia niepodległościowego na Dolnym Śląsku. Autor wielu książek poświęconych tej tematyce, między innymi: Winni? – Niewinni, Zbrodnie w majestacie prawa oraz współautor Twarzy wrocławskiej bezpieki.
Wirówka Artystyczna to cykl pięciu spotkań z kulturą przygotowanych dla mieszkańców Wrocławia, ze szczególnym uwzględnieniem społeczności osiedla Nadodrze. Projekt ten powstał z myślą o włączeniu tego posiadającego wciąż nieodkryty potencjał Nadodrza w obszar działań kulturalnych na terenie Wrocławia.
Do tej pory odbyły się trzy Wirówki. Na pierwszej z nich zaprezentowany został dokument Monari, któremu towarzyszyło spotkanie z jego twórcami – Kasparem Piaseckim i Łukaszem Augustyniakiem. W trakcie drugiej Wirówki widzownie obejrzeli spektakl H, w reżyserii Jana Klaty, który powstał w Teatrze Wybrzeże. Półmetkowe spotkanie, poświęcone było teatrowi niezależnemu. Na pytanie Czy jest on możliwy? odpowiedzi poszukiwali Jarosław Fret (Instytut Grotowskiego), Maciej Masztalski (Ad Spectatores), Jolanta Kolwalska (TVP3) i Tomasz Cymerman (Centrala 71). Dyskusję moderowała Marta Kuźmiak (Wszechnica Teatralna Teatru Polskiego).
Wirówka Artystyczna: Pokaz spektaklu Golgota Wrocławska i spotkanie z Krzysztofem Szwagrzykiem
Łokietka 5 – Infopunkt Nadodrze
18. maja 2010, godzina 19.00