14 maja 2010 roku o godz. 17.00 w parku Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni Oddziale Muzeum Narodowego w Warszawie nastąpi uroczyste odsłonięcie rzeźb Marii Papa Rostkowskiej z daru Joëlle i Mikołaja Rostkowskich. Kamień jest jedną z tych materii, którą można podnieść, nadać mu energię, (…) można go wystrzelić w niebo.
Maria Papa Rostkowska
Maria Papa Rostkowska (1923-2008), absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, adiunkt w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Sopocie i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Początkowo zajmowała się malarstwem. Pracowała m.in. przy konserwacji i rekonstrukcji malarstwa zdobiącego kamienice w Lublinie. Po śmierci męża, Ludwika Rostkowskiego, wyemigrowała do Paryża. Tam ponownie wyszła za mąż, za wydawcę i krytyka sztuki Papa Gualtieri di San Lazzaro. Zafascynowana rzeźbą zdecydowała się tworzyć wyłącznie w tym medium. Pod koniec życia kupiła dom w Pietrasanta (Toskania) w pobliżu kamieniołomów, gdzie wydobywany jest marmur karraryjski.
Do kręgu jej przyjaciół należało wielu artystów i wybitnych ludzi świata kultury: Juan Miro, Marc Chagall, Hans Hartung, Serge Poliakoff, Marino Marini, Lucio Fontana, Henry Moore, Jean Dubuffet, Pierre Soulages, Eugène Ionesco, Vittorio de Sica, Nina Kandinsky oraz Sonia Delaunay. Zmarła w Pietrasanta w 2008 roku.
Wolą artystki było, aby część jej prac znalazła się w zbiorach polskich. Ten swoisty testament wypełnił syn rzeźbiarki Mikołaj Rostkowski, który wraz ze swoją żoną Joëlle przekazał w darze Muzeum Narodowemu w Warszawie cztery kompozycje rzeźbiarskie, pochodzące z różnych okresów twórczości Marii Papa Rostkowskiej i reprezentujące różnorodność jej poszukiwań artystycznych.
Trzy z rzeźb przeznaczono do ekspozycji w parku Królikarnia (Pocałunek, Lew, Donna Seduta). Kompozycja Pocałunek (1985 r.) powstała z okazji ślubu Mikołaja i Joëlle Rostkowskich. Wykonana została w jednym bloku marmuru karraryjskiego, wydobytego z kamieniołomów widocznych z domu artystki w Pietrasanta. O potrzebie tworzenia w różnorodnych materiałach, także w trudnym w obróbce granicie, świadczy Donna Seduta (1986 r.). Jej uproszczone, syntetyczne formy odwołują się do stylistyki sztuki Indian Ameryki Środkowej.
W pracy zatytułowanej Lew (2001 r.) czytelne są inspiracje wrażeniami z podróży do krajów Dalekiego Wschodu. Atrakcyjności dodaje rzeźbie fakt, że została podarowana do parku Królikarnia specjalnie z myślą o sprawieniu radości licznie odwiedzającym go dzieciom. Uzupełnieniem daru jest kameralna kompozycja Sen nocy letniej (1996 r.), przeznaczona do prezentacji we wnętrzu, odbiegająca od pozostałych dzieł skompilowaną, mistrzowsko opracowaną formą.
Prace Marii Papa Rostkowskiej znajdują się w kolekcjach publicznych i prywatnych we Włoszech, Francji, Szwajcarii, Japonii, USA, Rosji i Polsce.
Uroczyste odsłonięcie rzeźb Marii Papa Rostkowskiej z daru Joëlle i Mikołaja Rostkowskich
Park Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni Oddziale Muzeum Narodowego w Warszawie
14 maja 2010 roku o godz. 17.00