15 maja 2010 roku Muzeum Witolda Gombrowicza w Wsoli potrwa Noc Muzeów 2010.
Szczegółowy program wydarzeń:
godzina 20.00 / Biesiada u hrabiny Kotłubaj W. Gombrowicza według pomysłu Jana Bończy-Szabłowskiego
godzina 21.00 / Biesiada po Biesiadzie… czyli: wspólne jedzenie kalafiora i inne jarskie atrakcje;
godzina 22.00 / Gombrowicz rejestrowany- czytanie tekstów W. Gombrowicza przed kamerą (projekt we współpracy z TV Dami – dokument filmowy z tego wydarzenia opublikowany zostanie w telewizji kablowej Vectra oraz w internecie).
Wszystkich zainteresowanych do Wsoli dowiezie bezpłatny autobus firmy ITS A. Michalczewski, który odjedzie sprzed Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego o godzinie 19.20. Powrót do Radomia tym samym autobusem, po spektaklu, około godziny 22.00.
Od thrillera do operetki – tak można by określić młodzieńcze opowiadanie Witolda Gombrowicza, Biesiada u hrabiny Kotłubaj. Biesiada to także zdarzenie towarzyskie; zaproszeni widzowie znajdują się bowiem niejako w sytuacji jednego bohaterów opowiadania, który ma szansę uczestniczyć w słynnym postnym obiedzie piątkowym hrabiny, nie może jednak marzyć o… odegraniu w nim pierwszoplanowej roli. Prezentacja stylu i wyobraźni Gombrowicza, dokonana z klasą i humorem, a także z doskonałym rozpoznaniem Gombrowiczowskiej tematyki.
Przed laty oglądałem znakomitą inscenizację Biesiady u hrabiny Kotłubaj. Wśród aktorów znalazły się legendy teatru i filmu. Kiedy zobaczyłem Muzeum Gombrowicza we Wsoli pomyślałem, że to doskonałe miejsce, by taką biesiadę wyprawić na nowo. Ważna była też bardzo starannie dobrana obsada. Dyrektor Tomasz Tyczyński podchwycił pomysł i zaprosił nas na Noc Muzeów.
W tym wczesnym opowiadaniu Gombrowicza świetnie ukazany jest jego przewrotny humor, ale też stosunek do tzw. wyższych sfer. Typy ludzkie tu przedstawione są niezwykle barwne, dziś powiedzielibyśmy — mocno zakręcone. Całość — zgodnie z tytułem doskonale nadaje się na rodzaj biesiady. I taki charakter będzie miał ten wieczór. Aktorzy starszego pokolenia, zwłaszcza Wiesława Mazurkiewicz jako filantropijno-estetyzująca dama hrabina Kotłubaj aktorka Teatru Powszechnego z Warszawy, doskonale znana choćby z filmu Potop, Aleftyna Gościmska, aktorka przez lata związana z warszawską Komedią a także ze scenami Elbląga, Bydgoszczy i Łodzi grająca z powodzeniem m.in królową w Iwonie księżniczne Burgunda tym razem wcieli się w postać starej Markizy. Krzysztof Wieczorek przez lata aktor Teatru Dramatycznego w Warszawie, teraz wystąpi jako ekscentryczny Baron Apfelbaum.
Ten osobliwy tercet to niezwykła grupa wampirów, w których świat wkracza niczego nie przewidujący, Gombrowiczem podszyty młodzieniec. W tej roli znany i bardzo lubiany aktor filmowy i teatralny Jakub Przebindowski. Wieczór nie będzie zwykłym czytaniem opowiadania Gombrowicza. Specjalnie na to spotkanie adaptacji utworu dokonała Asja Łamtiugina. I ona reżyserowała próby czytane.
Jan Bończa-Szabłowski
Dziennikarz Działu Kultury
RZECZPOSPOLITA
Presspublica Sp. z o.o.
Muzeum Witolda Gombrowicza
Oddział Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie
ul. W. Gombrowicza 1, Wsola
26-660 Jedlińsk