Od 14 do 30 maja 2010 roku w Krakowie będzie miała miejsce wystawa Bogusława Bachorczyka Męskie kroje. Bogusław Bachorczyk prezentując swoje ostatnie prace zdecydował się nadać wystawie tytuł Męskie kroje/Wojna i pokój. Tak się składa, że w polszczyźnie słowo pokój jest dwuznaczne. Pokój stanowi przeciwieństwo wojny, ale oznacza też przestrzeń mieszkalną. Zastanawiając się dłużej nad tym słowem dochodzi się do wniosku, że oba te znaczenia nie są tak bardzo różne. Przeciwnie, jedno z nich pomaga lepiej zrozumieć drugie.
Nowe prace Bogusława Bachorczyka doskonale tę zależność ukazują. Wojna, którą artysta rozumie szeroko – raz jako konflikt militarny, raz jako pojedynek człowieka z mitycznym Demiurgiem przypominającym chwilami postać Kolosa Goyi, to znowu jako walka z kimś najbliższym, czy wreszcie z samym sobą – sprawia, że człowiek zostaje pozbawiony swojego miejsca na Ziemi. Obecność wojny zdaje się wykluczać istnienie przestrzeni, w której można żyć.
Oba te porządki stają się rozłączne: makieta pustego domu i ludzkie ciało zawieszone w nieokreślonej, rozbitej przestrzeni obrazu. Przestrzeni pokawałkowanej, pełnej dziur, którą przed całkowitym rozpadem chroni już tylko dramatyczne wprowadzenie elementu zupełnie obcego materii malarskiej – nici. Wojna, zdaje się mówić artysta, sprawia, że człowiekowi pozostaje już tylko jedna przestrzeń, jest nią jego własne ogołocone ciało.
Bogusław Bachorczyk – urodzony w 1969 r. w Suchej Beskidzkiej. Studia: ASP w Krakowie, Wydział Malarstwa. Dyplom: 1998 r. Pracuje cyklami, które realizuje w malarstwie, rzeźbie, rysunku i fotografii, wykonuje książki unikatowe i obiekty; regularnie prowadzi szkicowniki. Od 2002 roku asystent na krakowskiej ASP (katedra rysunku).
No praise of man in my war, wars have lost their legend-ariness
Gregory Corso
Galeria Floriańska 22
ul. Floriańska 22
Kraków