Od 11 czerwca do 18 lipca 2010 roku we Lwowskim Pałacu Sztuki we Lwowie potrwa polsko-ukraiński projekt Siła Sztuki. Projekt składa się z dwóch współzależnych części: wystawy dzieł z kolekcji sztuki współczesnej Lubelskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych we Lwowskim Pałacu Sztuki oraz sympozjum poświęconego kolekcjonowaniu sztuki współczesnej i ochronie dziedzictwa kulturowego w krajach w których dokonują się dynamiczne przemiany polityczne i społeczne, na bazie sytuacji w Polsce i na Ukrainie.
Aktualizacja z dnia 10 czerwca: Z przyczyn niezależnych od organizatorów nastąpiła zmiana terminu realizacji projektu SIŁA SZTUKI.
Nowy termin realizacji wydarzenia:
wystawa odbędzie się w dniach 16 lipca – 15 sierpnia 2010.
natomiast sympozjum zostanie zorganizowane w dniach 23-25 sierpnia 2010.
Punktem odniesienia dla konferencji jest idea programu Znaki Czasu na bazie której zostały zbudowane regionalne kolekcje sztuki współczesnej w Polsce. celem projektu jest prezentacja kolekcji sztuki współczesnej oraz dzielenie sie dokonaniami mającymi wpływ na rozwój kultury. zadanie ma charakter trans-kulturowy. Zadaniem sympozjum jest dzielenie się dobra praktyka, która umożliwia równoległe i powiązane – społeczne i państwowe,. działania na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego. Celem sympozjum jest promocja polskich dokonań w dziedzinie innowacji, które mają wpływ na rozwój kultury europejskiej i światowej.
Kanwą projektu jest związek aktualnej sytuacji na Ukrainie z niedawnymi problemami polskimi w zakresie promocji sztuki i jej kolekcjonowania. Na wystawę we lwowskim Pałacu Sztuki składają się prace polskich artystów pochodzące z lubelskiej kolekcji sztuki współczesnej gromadzonej przez Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych. większość prezentowanych prac została stworzona przez najwybitniejszych polskich twórców, wnoszących trwały wkład w kulturę europejska i światową.
Kolekcja Lubelskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych pokazuje złożony, wielowymiarowy charakter sztuki ostatnich dekad, ma ambicje kształtowania obrazu historii, jak i wykreślania kontekstów współczesności. Sztuka ta podejmuje i problematyzuje temat granicy, z kolei odniesienie do siły sztuki zawarte w tytule projektu uświadamia jak istotne jest wykorzystanie sprawczej i ożywczej siły sztuki do budowania tożsamości społecznej, kształtowania wyobraźni i wzmacniania hierarchii wartości.
Siła Sztuki
Lwowski Pałac Sztuki we Lwowie
Od 11 czerwca do 18 lipca 2010 roku