21 maja 2010 roku o godzinie 19.30 w Sali koncertowej WPA UAM im. Profesora Jerzego Rubińskiego w Filharmonii Kaliskiej w Kaliszu pianista Ivan Yanakov z Bułgarii wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej, której dyrygować będzie Young Chil Lee z Korei wykonają Rapsodię na temat Paganiniego a-moll op. 43 Sergiusza Rachmaninova i Symfonię Fantastyczną Hectora Berlioza w ramach Międzynarodowego festiwalu Bursztynowy Szlak.
Maestro Young Chil Lee to jeden z najbardziej zajętych azjatyckich dyrygentów naszych czasów jest rozpoznawalny na całym świecie jako artysta, który wnosi wiele stylistycznej świeżości w interpretację dzieł symfonicznych, który potrafi scalić unikalny styl ekspresji muzycznej Wschodu i Zachodu.
Pianista Ivan Yanakow – urodzony w Bułgarii, w 2001 roku został laureatem nowojorskiego Artists International Debut Winners Series. Jako zwycięzca, otrzymał sponsorowane zaproszenie do solowego debiutu w Carnegie Hall.
Laureat wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych występował na trzech kontynentach, we Francji, w Japonii ( 4 trasy koncertowe), we Włoszech ( ponad 150 koncertów), w Korei Południowej, na Węgrzech, w Austrii, w Nimeczech, w Chinach, w Turcji, w Wielkiej Brytanii, w Rosji, w Bośni i Hercegowinie, w rodzimej Bułgarii, w Polsce i w Stanach Zjednoczonych. Ivan Yanakov regularnie koncertuje z orkiestrami w całej Europie i Azji. Prowadzi również klasy mistrzowskie w kilku krajach, najczęściej w Chinach i w Turcji.
Kilka miesięcy przed prawykonaniem Symfonii Fantastycznej, jej autor opublikował w paryskiej gazecie Le Figaro następujący komentarz do utworu:
Kompozytor miał zamiar przedstawić muzyką różne momenty z życia artysty. Plan do instrumentalnego dramatu bez tekstu musi być z góry wyjaśniony. Program niniejszy należy przeto uważać za jakby mówiony tekst opery, przedstawiający charakter i wyraz następujących po sobie części.
Część pierwsza: Marzenia, Namiętności
Młody muzyk w owym stanie duszy, który słynny pisarz określa tak trafnie jako fale namiętności spostrzega po raz pierwszy kobietę łączącą w sobie wszystkie uroki wyśnione w marzeniach o idealnej istocie. Zakochuje się do szaleństwa. Osobliwy kaprys losu sprawia, że obraz ukochanej ukazuje mu się zawsze wraz z muzyczną myślą, w której odnajduje pełen szlachetnej namiętności charakter ukochanej. Ta melodia i jej pierwowzór prześladują go ciągle jako podwójna idée fixe. Oto powód nieustannego powracania melodii, rozpoczynającej pierwsze Allegro, we wszystkich częściach Symfonii. Melancholijne rozmarzenie, przerywane nielicznymi okrzykami radości i przechodzące w najwyższe uniesienie miłosne, a także ból, zazdrość, serdeczna tkliwość, łzy pierwej miłości – oto treść pierwszej części.
Część druga: Bal
Artysta otoczony gwarem zabawy, podziwia w upojeniu wspaniałości natury. Ale wszędzie – w mieście i na wsi – ściga go obraz ukochanej i odbiera mu spokój…
Część trzecia: Wśród pól
Część czwarta: Droga na miejsce stracenia.
Część piąta: Sabat czarownic
Międzynarodowy Festiwal “Bursztynowy Szlak”
Sala koncertowa WPA UAM im. Profesora Jerzego Rubińskiego Filharmonii Kaliskiej
ul. Nowy Świat 28-30
21 maja 2010 roku o godzinie 19.30