25 maja 2010 roku o godzinie 19.00 w Teatrze Laboratorium Dramatu w Warszawie wystawiona zostanie sztuka Oskar i pani Róża Erica -Emmanuela Schmitta, przygotowaną przez Uczniów Akademii Aktywnej Edukacji Montessori w Konstancinie – Jeziornie. Spektakl promuje akcję edukacyjno-informacyjną Szpik pozwala ujść z życiem, połączoną ze zbiórką pieniędzy na badania dawców szpiku. Teatr Laboratorium Dramatu włącza się do akcji bezpłatnie udostępniając scenę przy Olesińskiej 21 i zapewniając obsługę techniczną spektaklu.
Oskar i pani Róża opowiada o chłopcu cierpiącym na białaczkę, który w obliczu śmiertelnej choroby uczy się, jak ważne jest czerpanie radości z życia. Przed spektaklem zostanie pokazana prezentacja na temat białaczki.
Szpik pozwala ujść z życiem
Rok temu, 5 maja 2009 roku, zmarła na białaczkę uczennica Akademii Aktywnej Edukacji Montessori – Iza Kępka – maturzystka, która nie zdążyła przystąpić do egzaminu dojrzałości. Zmarła w oczekiwaniu na dawcę. Uczniowie, rodzice oraz nauczyciele pragnęli spełnić jej ostatnią wolę – nieść pomoc innym chorym na białaczkę. Zorganizowali akcję Szpik pozwala ujść z życiem, której celem jest propagowanie wiedzy o chorobach nowotworowych, przeszczepach, a przede o dawstwie szpiku. Dane statystyczne stawiają Polskę w niekorzystnym świetle. Tylko 0,24 procent Polaków jest dawcami szpiku, na Cyprze szpik oddało ponad 43 procent społeczeństwa, w Niemczech 4,6 procent, a w Izraelu 8,4 procent. Bardzo mała liczba dawców w naszym kraju wynika z braku informacji na ten temat i nieuzasadnionego strachu przed bólem, kłopotami czy stratą czasu.
Wśród osób wspierających akcję Szpik pozwala ujść z życiem są: Maria Sadowska, Katarzyna Dowbor, Mariusz Kałamaga z kabaretem Łowcy. B, Agnieszka Matysiak, Manuela Gretkowska, Marzena Rogalska, Robert Korzeniowski, Arkadiusz Jakubik.
W ramach akcji Szpik pozwala ujść z życiem są prowadzone również warsztaty informacyjno-edukacyjne w konstancińskich i warszawskich szkołach poświęcone białaczce oraz idei honorowego dawstwa szpiku. Warsztatom towarzyszy konkurs plastyczny na plakat propagujący akcję. Zwycięskie prace zostaną wystawione latem tego roku w trakcie wystawy w warszawskim Barbakanie.
Do tej pory dzieciom i młodzieży Akademii udało się zebrać kwotę 9082,50 zł na badania dla osób, które zdecydują się zostać dawcami szpiku (średni koszt badani wynosi około 600 – 700 złotych). Po pierwszym spektaklu Oskara i pani Róży – 5 maja 2010 roku – kolejnych 12 osób zadeklarowało chęć zostania dawcą szpiku.