22 maja 2010 roku o godzinie 18.00 w Galerii Apteka Sztuki w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy Grzegorza Rogali pt. Zasłony. Punktem wyjścia eksperymentu fotograficznego Grzegorza Rogali stała się komputerowa próba stworzenia wizerunku syna za 20 lat. Artysta nałożył cyfrowo portrety członków rodziny. Uzyskał zaskakujący efekt: wirtualny portret skupił cechy fizjonomiczne osób spokrewnionych. Wydał się znajomy i bliski, przez co stał się kondensatorem nośników emocjonalnych.
Doświadczenie to przerodziło się w trwałe zainteresowanie dziwnym zjawiskiem indywidualności wydobytej z tożsamości zbiorowej. Wykorzystując stare negatywy zdjęć grupowych o dużej rozdzielczości, Rogala zaczął nakładać wizerunki fotografowanych. Dopasowywał oczy i usta, otrzymując wynikową – uśrednienie cech fizjonomicznych zbiorowości. Nierzeczywiste osoby portretowane przez twórcę stawały się wstrząsająco realne, zyskiwały cielesność, indywidualność i rysy psychologiczne.
Instalacje Rogali to nowa forma portretu a zarazem jego całkowite zaprzeczenie. Wg definicji Georga Lellis, jednym z aksjomatów portretu jest jego dokumentalna, realistyczna natura, zamknięcie w ramach, brak kontynuacji i dialogiczność. U Rogali portret i jego idea ulegają modyfikacji. Indywidualny model staje się wynikową manipulacji komputerowej.
Transformacja ta, przez wyzbycie się tożsamości zbiorowej, wydaje się nieostateczna, potencjalnie zdolna do kolejnych zmian. Dynamikę wydobywa zwielokrotnienie modułu – przenikających się postaci, których obecność rozsadza ramy. Proces zanikania czyni uczestnikiem wydarzenia także widza. Dziwna translokalizująca perspektywa zaburza architekturę widzenia.
Odnosimy wrażenie, że z fotografii wyłaniają się duchy. Stworzoną wizję świata cechuje zatarta czytelność, nieprzejrzystość – idea uprzestrzennienia czasu. Człowiek jako czasownik funkcjonuje w tu i teraz. Nie przeszłość ani nie przyszłość stają się przedmiotem zainteresowania, ale nieuchwytność teraźniejszości. Rogala pyta nas o upływ czasu i jego ulotność, a zarazem o tożsamości w zbiorowości. Kurator wystawy – Katarzyna Haber-Pułtorak
Apteka Sztuki jest społeczną Galerią sztuki współczesnej. Zajmuje się prezentacją i promocją dzieł artystów tworzących we wszystkich dziedzinach sztuk plastycznych – począwszy od klasycznych technik artystycznych, poprzez nowe formy, skończywszy na najbardziej nowatorskich działaniach w zakresie szeroko pojmowanej sztuki i kultury.
Apteka Sztuki jest nowatorskim, pierwszym w Polsce przedsięwzięciem społecznym, funkcjonującym na zasadach zakładu aktywności zawodowej, opartego o pracę osób niepełnosprawnych. Prezentacja i promocja sztuki oraz dekonstrukcja barier i schematów kulturowych to część sfery, którą bada i stara się kształtować.
Grzegorz Rogala pt. Zasłony
Galeria Apteka Sztuki w Warszawie
Od 22 maja do 4 lipca 2010 roku