26 maja 2010 roku o godz. 19.00, w krakowskiej Café Trema (podziemia Teatru Słowackiego) będzie mieć miejsce spotkanie promujące książkę dr Danuty Glondys pt. Europejska Stolica Kultury.
W dyskusji z udziałem autorki publikacji udział wezmą: Robert Salisz (autor raportu Kraków 2000 – Europejskie Miasto Kultury), prof. dr hab. Emil Orzechowski (Uniwersytet Jagielloński), Łukasz Gaweł (Redaktor naczelny Wydawnictwa Attyka). Spotkanie poprowadzi Rafał Romanowski (Gazeta Wyborcza).
Publikacja analizuje program Europejska Stolica Kultury oraz prezentuje miejsce kultury w polityce Unii Europejskiej. Rozważania w niej zawarte wpisują się w ten nurt debat europejskich, które postulują, aby kultura zajmowała wysokie miejsce wśród priorytetów politycznych Unii i wskazują na fakt, że warunkiem skutecznej integracji europejskiej jest zjednoczenie mieszkańców wokół wartości innych niż tylko polityka i gospodarka.
Zdefiniowanie wartości, które składałyby się na wizję nowej Europy jest możliwe, o czym świadczą występujące już dzisiaj wspólnotowe programy wielostronnej współpracy i wymiany artystycznej, projekty w obszarze promocji różnorodności kulturowej i językowej, inicjatywy służące rozwojowi dialogu kultur, programy ochrony i rewaloryzacji dziedzictwa materialnego i niematerialnego, priorytety rozwoju przemysłów kreatywnych i innowacji oraz program Europejska Stolica Kultury.
Program Europejska Stolica Kultury jest nie tylko manifestacją bogactwa kultury europejskiej, zbiorem festiwali, działań edukacyjnych i promocyjnych. Program ten ma swoją wagę polityczną i społeczną: utrwala te wartości cywilizacji europejskiej, które odnoszą się zarówno do kulturotwórczej roli miast, jak i do idei Europy regionów i wielokulturowości.
Przez swoją otwartość dla wszystkich państw członkowskich i miast służy wyrównywaniu różnic między krajami i społeczeństwami oraz jest przykładem stosowania zasady równości w korzystaniu z praw i przywilejów obywateli Europy. Konfrontacja i prezentacja kultur mająca miejsce podczas obchodów realizowanych przez miasta-stolice kultury poza wymiarem artystycznym ma aspekt edukacyjny i może wpływać na zmianę postaw społecznych i ocen zarówno krajowego, jak i europejskiego dziedzictwa kulturowego.
26 maja 2010 roku godz.19.00
Teatr im Juliusza Słowackiego
pl. Św. Ducha 1
31-023 Kraków