W czerwcu 2010 roku odbędzie się kolejna edycja największego światowego festiwalu filmów krótkometrażowych z programem pod tytułem Colours, czyli podróż dookoła świata – od Południowej Afryki po Chiny – z eklektycznym miksem krótkiego kina! Będzie można poznać marzenia dziewczynki z RPA w Father Christmas Doesn’t Come Here (reż. Bheki Sibiya) oraz trudny los sudańskich dzieci w animowanym Slaves (reż. David Aronowitsch, Hanna Heilborn), zobaczyć jak chińska czternastolatka (Daughters, reż. Chloé Zhao) i maoryscy żołnierze (Sons of Tu, reż. Taika Waititi) radzą sobie z przeciwnościami losu, pokibicować małemu Hiszpanowi, który musi stawić czoła klasowemu osiłkowi (The One in Charge, reż. Sergio Barrejón) i popatrzyć, co tym razem przygotował niekonwencjonalny Francuz Mr. Oizo we współpracy z Pharrellem Williamsem (Where’s the money George?). A na koniec zostanie zaprezentowana zaskakująca historia o wycieczce do sklepu po puszkę tuńczyka – konsekwencje tych zakupów będą niespodziewane (Bitch, reż. Dom Bridges).
W programie:
Father Christmas Doesn’t Come Here/ reż. Bheki Sibiya / RPA / 2009 r.
Naiwna młoda dziewczyna z niską samooceną chiałaby być tak piękna jak jej matka. Postanawia napisać do Świętego Mikołaja list z prośbą o długie, proste włosy. Pewien cyniczny mężczyzna sprawi jednak, że jej marzenie niemal legnie w gruzach. Brutalna konfrontacja z rzeczywistością doprowadzi bohaterkę do ostateczności… Bhekumuzi Sgweje Sibiya jest aktorem, reżyserem, operatorem i producentem; w przemyśle filmowym pracuje już ponad 10 lat. Father Christmas Doesn’t Come Here wyselekcjonowano m.in. do pokazów na International Film Festival Rotterdam 2010 i Pan African Film Festival 2010.
Daughters/ reż. Chloé Zhao / Chiny / 2009 r.
Maple – spokojna czternastolatka mieszkająca na chińskiej wsi – zostaje przymuszona do małżeństwa. Dziewczynka postanawia podjąć ryzykowną próbę wyzwolenia się… Chloé Zhao urodziła się w Pekinie, ale w dzieciństwie przeprowadziła się do Anglii, gdzie po raz pierwszy zainteresowała się filmem. Jest zafascynowaną multikulturalizmem; jej filmy wyrażają ciekawość i chęć poznawania świata… Daughters pokazywano m.in. na festiwalach w Clermont-Ferrand, Newport Beach, i San Francisco.
Bitch/ reż. Dom Bridges / Wielka Brytania / 2009 r.
Młody mężczyzna kupuje puszkę tuńczyka, ale dostaje dużo więcej niż oczekiwał. Zakupy nigdy wcześniej nie były tak emocjonalnie wyczerpującym doświadczeniem… Zabawne podejście do starej miejskiej legendy. Dom Bridges nie skończył żadnej szkoły filmowej, jest twórcą teledysków i reklam (m.in. dla Sony, Renault i Orange).
Where’s the money George?/ reż. Mr. Oizo / Francja / 2010 r.
Francuski muzyk i producent filmowy Mr. Oizo prezentuje najnowszy krótki metraż z udziałem Pharrella Williamsa i znanej z reklam Levi’sa postaci Flat Erica.
The One in Charge/ reż. Sergio Barrejón / Hiszpania / 2008 r.
Martin pod nieobecność nauczyciela zostaje opiekunem swojej klasy. Jego zadaniem jest zapisywanie na tablicy nazwisk osób, które rozmawiają. Łatwe zadanie… Dopóki nie odezwie się klasowy osiłek. Film nominowany do nagrody Goya 2009, nagrodzony na Montpellier Mediterranean Film Festival 2008. Sergio Barrejón to nagradzany scenarzysta pracujący dla hiszpańskiej telewizji.
Sons of Tu/ reż. Taika Waititi / Nowa Zelandia / 2006 r.
Oddział maoryskich żołnierzy w czasach II wojny światowej umila sobie czas oczekiwania na zbliżającą się bitwę… Nawet na wojnie chłopcy pozostają chłopcami. Film nagradzany na festiwalach w Berlinie, Indianapolis, Palm Springs oraz na Festiwalu Sundance. Taika Waititi to nowozelandzki aktor i reżyser, autor pełnometrażowej komedii Orzeł kontra rekin ( 2007 r.).
Slaves/ reż. David Aronowitsch, Hanna Heilborn / Szwecja / 2008 r.
Animowany dokument o dwójce sudańskich dzieci, które zostają porwane i wykorzystane jako niewolnicy. Film, który przełamuje stereotyp animacji jako miejsca tylko na fikcyjne opowieści dla dzieci. Oparty na wywiadzie przeprowadzonym w 2003 roku, jest drugim z cyklu animowanych dokumentów Davida Aronowitscha i Hanny Heilborn o dzieciach postawionych w trudnych sytuacjach. Slaves zdobył nagrody na festiwalach w Berlinie, Nashville i Annecy.
Future Shorts Extra 10 – Colours
Czerwiec 2010 roku