1 czerwca 2010 roku o godz. 13.00 w Centrum Sztuki WRO we Wrocławiu odbędzie się wernisaż Dnia Dziecka. Wystawa będzie czynna do 15 lipca 2010 roku. Nowa odsłona słynnej wystawy wzbogacona o premierowe instalacje. Innowacyjne rozwiązania, interaktywne oprogramowanie dla najmłodszych, eksperymenty z formami artystycznej ekspresji uczące klasycznych pojęć z dziedziny sztuki (faktura, kolor, perspektywa) i muzyki (rytm, metrum, harmonia) oraz umiejętności pracy w grupie.
Interaktywny Plac Zabaw to nowoczesna wystawa dla najmłodszej publiczności, złożona z interaktywnych instalacji medialnych. Projekt jest pionierski zarówno od strony technologicznej, jak i ze względu na sposób odbioru – interakcję z publicznością. Zestaw instalacji, ciągle rozwijany i wzbogacany o nowe komponenty, oferuje porywające doświadczenie i pozwala widzom poprzez zabawę generować obrazy i dźwięki na wielkoformatowych ekranach w czasie rzeczywistym.
Wystawa, łącząca funkcje estetyczne, edukacyjne i społeczne wykorzystuje zarówno ukryte elementy elektroniczne jak i części, którymi posługują się dzieci. Obiekty wywodzące się z popularnych zabawek, ale poszerzające ich formę i funkcje, faktury z prawdziwego świata, nieobecne w tradycyjnej interakcji komputerowej, zaaranżowane trójwymiarowe otoczenia – pozwalają dzieciom na bezpośrednią i osobistą eksplorację idei sztuki, jak gdyby replikując oryginalne zmysłowe i pojęciowe postrzeganie świata. Ten rodzaj percepcji jest fundamentalny w procesie kształtowania związku między dzieckiem a jego otoczeniem we wczesnych fazach jego rozwoju.
Interaktywny Plac Zabaw zobaczyło ponad sto tysięcy widzów w wiodących galeriach sztuki i muzeach.
Grupy zorganizowane zainteresowane odwiedzeniem wystawy proszone są o kontakt z Centrum Sztuki WRO: telefoniczny (71 343 32 40) lub mailowy (info@wrocenter.pl)
Na wystawie:
- Bopi – pozwala na zabawę zestawem czterech bębenków, zamieniających wybijany rytm na barwne, animowane mikrobiologiczne formy.
- Malowanie światłem – przy pomocy świecących zabawek dzieci tworzą kolorowe abstrakcyjne obrazy i komponują muzykę.
- Faktury – ruch dłoni położonej na jednej z pięciu powierzchni wyzwala animacje przedstawiające zmieniającą się przyrodę. Sterowanie kompozycją obrazu na wielkim ekranie odbywa się poprzez dotyk kory, trawy, kamieni, wody i mgły.
- Chillout Cinema – Mini kino
- Przestrzeń odpoczynku z klasyką polskiej animacji.
Najnowsze instalacje:
- Czarodziej – wspólna gra animowanymi ilustracjami wykonanymi przez dzieci w czasie warsztatów, interaktywna zabawa z czarodziejskim wierszykiem Maurice’a Carême’a.
- Widokowa Platforma Interaktywna – instalacja, w której dzieci, przemieszczając się – jak w podwórkowej zabawie – po kolorowych polach, tworzą dźwięki wynikające z gry z barwą, przestrzenią i ruchem.
Autorzy i realizatorzy: Dominika Sobolewska, Patrycja Mastej, Paweł Janicki, Zbigniew Kupisz, Aniela Lubieniecka
Autorzy wystawa zostali laureatami nagrody Gazety Wyborczej wARTo 2009 r. Część instalacji powstała w ramach projektu Akademia multimediów. Od animacji do interaktywności we współpracy z Fundacją Orange
Centrum Sztuki WRO, Widok 7, Wrocław