Od 29 maja do 27 czerwca 2010 roku w Muzeum Narodowe w Krakowie potrwa wystawa Juliana Jończyka Przemienienie. Jest to ekspozycja w cyklu Galeria Żywa, Sala Intertekst 5 lat Galerii Sztuki Polskiej XX wieku. Wernisaż wystawy odbędzie się 28 maja 2010 roku o godz. 18.00.
Wystawa Przemienienie przedstawia różne obszary sztuki Juliana Jończyka (1930-2007), w których ten ciekawy i ważny krakowski artysta się poruszał, takie jak: malarstwo materii, fotografia, fotomontaż, konceptualizm, instalacja, performance oraz poezja. Nie jest to jednak typowa wystawa retrospektywna członka Grupy Nowohuckiej (od 1956 roku) i Stowarzyszenia Artystycznego Grupa Krakowska (od 1961 roku) zakochanego w świetle artysty, którego głównym tworzywem był neon.
Tytuł prezentacji nawiązuje do performance Jończyka zrealizowanego w Galerii Krzysztofory w Krakowie w 1999 roku, w którym odniósł się on do nurtującego go problemu szeroko pojętej przemiany. Chodziło mu nie tylko o przekształcenie artystycznej materii, lecz także o przemianę samego artysty, przekształcenie jego tożsamości. W scenariuszu do tego performance Julian Jończyk wspomina z perspektywy gnostycznej o androginiczności dzieła sztuki. To połączenie pierwiastków męskich i żeńskich w pracach krakowskiego artysty jest widoczne i ważne, skłania do ponownego przyjrzenia się jego sztuce i ponownego przemyślenia dziedzictwa polskiej sztuki nowoczesnej.
Po śmierci artysty jego brat Jan Jończyk wspaniałomyślnie przekazał spuściznę po Artyście Muzeum Narodowemu w Krakowie, które zaopiekowało się dziełami sztuki i archiwaliami, opracowując je sukcesywnie. Przyczyni się to do pogłębienia wiedzy o artyście, Grupie Nowohuckiej, Grupie Krakowskiej i w ogóle polskiej sztuce nowoczesnej.
Opracowywanie spuścizny Juliana Jończyka jest częścią większego projektu Archiwum Artystów, w ramach którego pracownicy muzeum zajmują się szeroko pojętymi artystycznymi archiwaliami.
Muzeum Narodowe w Krakowie
Gmach Główny
al. 3 Maja 1